Strona głównaPoradyAuto na kredyt w czasach kryzysu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Auto na kredyt w czasach kryzysu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kryzys gospodarczy zbliża się wielkimi krokami, co dla wielu osób będzie oznaczać maksymalne ograniczenie wydatków. Nie musisz jednak rezygnować z zakupów – szczególnie, jeśli nosisz się z zamiarem nabycia auta używanego. Zamiast kupować go za gotówkę, weź kredyt. Zanim jednak złożysz wniosek, porównaj dostępne oferty. Teraz to niezwykle ważne – bardziej niż kiedykolwiek.

Wiele osób wychodzi z założenia, że w okresie kryzysu wszelkie wydatki nie są wskazane. Czasami jednak wystarczy zmienić sposób finansowania, aby zakupy nie były nadmiernym obciążeniem domowego budżetu i nie prowadziły do zachwiania równowagi finansowej.

Auto na kredyt – to dobry pomysł?

Zakup auta używanego za gotówkę stanowi ogromne obciążenie domowego budżetu – szczególnie, jeśli zależy Ci na dobrym samochodzie z wyposażeniem o podwyższonym standardzie. Wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w okresie niepewności związanej z zatrudnieniem, może być sporym ryzykiem.

Nawet, jeśli dysponujesz odliczoną gotówką, rozważ zaciągnięcie kredytu samochodowego. Niska miesięczna rata oraz przystępne koszty pozwolą zachować płynność finansową – niezależnie od tego, jak rozwinie się sytuacja związana z kryzysem.

Jak wybrać dobry kredyt na auta używane?

Kredyty na samochody używane są dostępne właściwie w każdej instytucji, jednak nie każda jest skoncentrowana na oczekiwaniach osób zmotoryzowanych. Bank kierowcy powinien proponować produkty finansowe na korzystnych warunkach, wychodząc tym samym naprzeciw potrzebom kredytobiorców.

Zanim złożysz wniosek o kredyt na auta używane, porównaj dostępne oferty. Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowane będzie finansowanie. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

  • Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to kwota, która potrzebna jest do uruchomienia kredytu. Stanowi procentową wartość ceny pojazdu. Im niższa, tym mniej pieniędzy potrzebujesz na start. Wiele banków oferuje kredyt samochodowy z wpłatą własną na poziomie 10%.

  • Wysokość raty

Im niższa, tym mniejsze miesięczne zobowiązanie wobec banku. Pomaga to w zachowaniu płynności finansowej, ponieważ niska rata nie obciąża domowego budżetu.

Jeśli wybierzesz rozsądnie, możesz płacić raty niższe nawet o 40% w porównaniu do standardowej oferty. Taką propozycją przygotował Toyota Bank w ramach Kredytu SMARTPLAN na używane auta. Skąd taka różnica? Wysokość miesięcznej raty wyliczana jest w oparciu o cenę auta pomniejszoną o wartość wpłaty własnej i ostatniej raty.

  • Koszty kredytu

Oprocentowanie to tylko jeden z parametrów wpływających na koszty zaciąganego zobowiązania. Warto zwrócić uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania uwzględniającą nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe.

W przypadku wspomnianego Kredytu SMARTPLAN na używane pojazdy, RRSO wynosi 9,55%.

Chociaż kryzys zwykle nie sprzyja poważnym inwestycjom finansowym, nie musisz rezygnować z zakupu pojazdu. Wystarczy dokładnie przemyśleć sprawę kredytu, który może okazać się wyjściem z tej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read