Strona głównaLogistykaLogistyka kontraktowa – zadania i najważniejsze usługi

Logistyka kontraktowa – zadania i najważniejsze usługi

Logistyka kontraktowa jest usługą z branży logistycznej dotyczącą szeregu operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej. Jest rozbudowanym procesem łączącym w sobie tradycyjnie pojmowaną logistykę z procesami zarządzania łańcuchem dostaw. W poczet logistyki kontraktowej wchodzi szereg usług, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie towarami oraz ich dostarczenie do końcowego odbiorcy.

Logistyka kontraktowa i jej znaczenie dla współczesnych przedsiębiorstw

Logistyka kontraktowa polega na outsourcingu magazynu. Jest to model współpracy, w którym operator logistyczny zapewnia klientowi swoją przestrzeń magazynową na jego towary oraz ponosi pełną odpowiedzialność za ich obsługę oraz dostarczanie do klientów końcowych. Do obowiązków operatora magazynu należą wszelkie operacje związane z powierzonymi mu towarami. Zajmuje się m. in. ich wyładunkiem i konsolidacją, kompletowaniem przesyłek, ich pakowaniem i zabezpieczaniem oraz wysyłką do odbiorców.

Z logistyki kontraktowej korzysta wiele firm. Jest ona bardziej opłacalna pod względem ekonomicznym i praktycznym od posiadania własnego magazynu oraz samodzielnego zajmowania się procesami logistycznymi. Dzięki współpracy z doświadczonym operatorem logistyki firmy mogą oddelegować większość obowiązków związanych z zarządzeniem i wysyłką towarów zewnętrznej firmie, która dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami do prawidłowego wykonywania tego typu zadań. Profesjonalni operatorzy logistyczni posiadają wiedzę i doświadczenie, powierzchnie magazynowe, maszyny oraz pracowników, co gwarantuje im skuteczne i szybkie wykonywanie wszystkich obowiązków.

Logistyka kontraktowa – zadania i najważniejsze usługi

Logistyka kontraktowa i usługi wchodzące w jej skład

Logistyka kontraktowa najczęściej polega na składowaniu towarów w magazynie należącym do operatora. Towar może być przechowywany przez krótki lub dłuższy okres czasu, w zależności od potrzeb konkretnej firmy. Trafia on do magazynu, jest w nim przechowywany, a następnie wysyłany do magazynu należącego do sprzedawcy, w którym zostaje przygotowany do wysyłki do klienta docelowego. Oprócz tego, logistyka kontraktowa oferuje przedsiębiorcom także szereg innych, przydatnych usług.

Jedną z nich jest przeładunek kompletacyjny, czyli cross-docking. Polega on na odebraniu i przechowywaniu towaru w celu jego przeładunku oraz przygotowania do dalszego transportu. Z usługi tej chętnie korzystają firmy, które zamawiają od producenta całe palety towarów, które muszą zostać rozdzielone i ponownie skompletowane zanim trafią do miejsca docelowego. Logistyka kontraktowa obejmuje także usługi z zakresu e-commerce i fullfilment. W ich skład wchodzą procesy związane z obsługą towarów – począwszy od ich odbioru od producenta, poprzez składowanie w magazynie, a kończąc na wysyłce do klienta docelowego.

Współczesna logistyka kontraktowa może zajmować się także obsługą kampanii POSM, czyli usługami skierowanymi do producentów prowadzących działania marketingowe w punktach sprzedaży. Najczęściej polegają one na przechowywaniu oraz dystrybucji materiałów marketingowych, które muszą trafić do różnych punktów sprzedaży w ściśle określonym czasie. Operator logistyczny odpowiada za ich odbiór, przechowywanie, dostarczenie we wskazane miejsca oraz odbiór po zakończonej kampanii. Następnie materiały mogą być dalej przechowywane lub zutylizowane, w zależności od wymagań zleceniodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read