Strona głównaSpedycja6 rzeczy, które warto wiedzieć o elektrycznym wózku widłowym

6 rzeczy, które warto wiedzieć o elektrycznym wózku widłowym

Elektryczne wózki widłowe to urządzenie, które na stałe zagościły w wielu polskich przedsiębiorstwach. Wynika to z ich uniwersalności oraz dobrej wydajności i tempa pracy. Chcesz wiedzieć, dlaczego to właśnie elektryczny wózek widłowy może być tym urządzeniem, które idealnie sprawdzi się w Twojej firmie? Przeczytaj 6 rzeczy, które warto o nim wiedzieć!

1.Coraz większy wzrost liczby sprzedawanych wózków elektrycznych

Już od kilku ostatnich lat na polskim rynku można zauważyć wzrost liczby sprzedawanych nowych elektrycznych wózków widłowych. Pojazdy te zdecydowanie zdeklasowały wózki z napędem spalinowym. Według popularnego w branży raportu Widlak 2020, w danych za 2019 rok odnotowano, iż aż 72% zarejestrowanych po raz pierwszy w tym roku stanowiły wózki elektryczne. W większości były to urządzenia o udźwigu do 2 oraz 3 ton. Wskazuje to na znaczny trend wzrostowy, związany z koniecznością modernizacji zakładów pracy oraz szukaniem nowych, lepszych pod względem technologicznym oraz ekonomicznym, rozwiązań.

Pomimo, iż liczba wszystkich urządzeń transportu bliskiego zarejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego wzrosła w 2019 roku o aż 17,3%, to jednak zakładać można iż tendencja ta nie utrzymała się w 2020 roku, z uwagi na m.in. przestój w sektorze budownictwa spowodowany pandemią COVID-19. Przez co tendencje w roku 2020 będą nie do końca miarodajne.

2.Ekologiczne rozwiązania coraz modniejsze

Dlaczego elektryczne wózki widłowe zaczęły wypierać urządzenia z napędem spalinowym? Odpowiedź jest prosta – ekologia. wózki elektryczne zasilane są bateriami ładowanymi prądem, przez co podczas pracy nie emitują spalin i są przyjazne dla środowiska.

W przeciwieństwie do wózków spalinowych (przynajmniej tych starszej generacji, które nie były wyposażone w filtry spalin), wózki o napędzie elektrycznym mogą bez obaw być wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż nie zanieczyszczają powietrza i nie zagrażają zdrowiu. Nie dyskwalifikuje to także pojazdów tego typu z pracy wykonywanej na zewnątrz, do której również mogą być z powodzeniem wykorzystywane.

3.Wygoda użytkowania dla operatorów

wygoda-uzytkowania-wozkow-elektrycznych

Elektryczny napęd to nie tylko brak szkodliwych spalin, ale również większa wygoda pracy. Dlaczego? Wózki widłowe elektryczne emitują znacznie mniejszy hałas niż ich spalinowe odpowiedniki. Dla porównania:

  • wózki elektryczne wytwarzają hałas o natężeniu ok 70-80 dB (w zależności od modelu). Odpowiada to np. dźwiękowi rozdzieranej kartki czy hałasowi panującemu wewnątrz uruchomionego samochodu. Oczywiście, im nowszy i bardziej zaawansowany technologicznie pojazd, tym mniejszy hałas wytwarza.
  • z kolei wózki spalinowe emitują hałas od 85 dB do nawet 95 dB, co może być wyjątkowo uciążliwe w przypadku wielogodzinnej pracy. Tego typu natężenie hałasu odpowiada dźwiękowi na zatłoczonej ulicy, co na dłuższą metę może być nużące oraz szkodliwe dla słuchu.
  • co ciekawe, wózki gazowe plasują się na tej liście gdzieś pomiędzy pojazdami elektrycznymi a spalinowymi.
    Poza cichą pracą, wygodę użytkowania zapewnia także łatwa, intuicyjna obsługa. Wszystkie wózki widłowe zbudowane są stosunkowo dość podobnie, tak aby operatorzy nie mieli większych problemów z obsługą pojazdów różnych marek.

4.Dla tych, którzy cenią sobie komfort

W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się w Polsce do zapewnienia nie tylko wystarczających, ale również komfortowych i sprzyjających warunków pracy. Pracodawcy coraz częściej, poza wypłatą, oferują swoim pracownikom dodatkowe benefity – karty sportowe, karty podarunkowe czy vouchery. Wszystko to służy zapewnieniu pracownikom dobrych warunków pracy. Równie istotne jest stworzenie przejrzystych zasad oraz komfortowych warunków pracy, które będą motywować do zwiększenia wydajności.

Właśnie dlatego projektanci i producenci, tworząc nowe modele wózków widłowych elektrycznych, zaczęli coraz większą uwagę przywiązywać nie tylko do osiągów, ale również do zapewnienia wygodnego i przyjaznego w obsłudze stanowiska operatorskiego. Stąd też dbałość o wygodne, regulowane fotele oraz intuicyjne, proste w obsłudze i intuicyjne elementy sterownicze.

5.Jeszcze bardziej kompaktowe

kompaktowe-elektryczne-wozki-widlowe

Jak radzić sobie z problemem wąskich dróg transportowych gdy jednocześnie konieczny jest zakup elektrycznego wózka widłowego? Wystarczy zdecydować się na zakup mniejszego, np. trzykołowego pojazdu! Takie pojazdy sprawdzają się przede wszystkich w magazynach i zakładach pracy, które dysponują bardzo ograniczonym metrażem. Wózki elektryczne trzykołowe mają niewielki promień skrętu, przez co operowanie nimi w wąskich korytarzach zarówno podczas pobierania, jak i wykładania towarów na regał, jest znacznie łatwiejsze.

6.Nie musisz go kupować! Wynajmij!

Nie potrzebujesz elektrycznego wózka widłowego na co dzień, ale od czasu do czasu przydaje Ci się w pracy? Nie musisz wcale od razu go kupować. Zastanów się jak często w Twojej firmie potrzebny jest wózek widłowy elektryczny, porównaj ceny różnych wypożyczalni sprzętu i upewnij się, czy zakup byłby w ogóle opłacalny.

Nie zapominaj przy tym, że sam koszt zakupu urządzenia to nie wszystko! Każdy wózek widłowy musi zostać zarejestrowany i znajdować się pod opieką serwisu wózków widłowych. Właściciel pojazdu ma także obowiązek dopilnować regularnych przeglądów dla pojazdów oraz finansować na bieżąco wszelkie konieczne naprawy.

Obowiązki te odchodzą w przypadku wynajmu urządzenia. Zarówno serwisowanie, jak i przeglądy leżą po stronie wypożyczalni wózków widłowych. A koszty najmu wózka widłowego elektrycznego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Wózki widłowe elektryczne – podsumowanie

elektryczne-wozki-widlowe-podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy 6 ważnych i ciekawych informacji dotyczących elektrycznych wózków widłowych. Pojazdy te są przystosowane do pracy w różnorodnych warunkach z udźwigiem w postaci ładunków o wadze od jednej do kilku ton. A z uwagi na ekologiczne i ekonomiczne spalanie są często i chętnie wybierane.
Szukasz nowych wózków widłowych elektrycznych? Sprawdź na: www.toyota-widlowe.pl/50-wozki-widlowe-elektryczne.

___________________________________________

seolo-magdalena-kopec

Magdalena Kopeć

Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read