Co znajdziesz w artykule?
Branża transportowa i spedycyjna jest bardzo mocno uregulowana prawnie. Bez wątpienia potwierdzi to każdy, kto w niej pracuje. Zarówno przedsiębiorcy jak i pracownicy do wykonywania swoich zadań muszą posiadać stosowne uprawnienia. Dotyczy to niemal całej firmy, zaczynając od osób odpowiadających za prace fizyczne a kończąc na stanowiskach zarządzających z prezesem, czy właścicielem firmy na czele. Jednym z podstawowych dokumentów, bez których funkcjonowanie firm transportowych i spedycyjnych byłoby niemożliwe jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych (CKZ). Warto zatem dowiedzieć się – czym jest CKZ? i kiedy jest potrzebny?
Kto potrzebuje Certyfikat Kompetencji Zawodowych?
CKZ jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje do zarządzania operacjami transportowymi, ale nie tylko. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami certyfikat ten powinien posiadać każdy pracownik, który w obszarze swoich obowiązków odpowiada za planowanie czasu pracy kierowców, planuje trasy, pełni funkcje zarządcze, odpowiada za zobowiązania firmy transportowej, jest samodzielnym spedytorem (z licencją) lub przewoźnikiem drogowym, planuje założenie własnej firmy transportowej czy spedycyjnej.
Jeszcze nie tak dawno przepisy nakładające obowiązek posiadania CKZ dotyczyły jedynie firm wykorzystujących pojazdy powyżej 3,5 tony DMC oraz spedycje, które potrzebowały go do uzyskania odpowiedniej licencji. To się jednak zmieniło za sprawą Pakietu Mobilności, który objął tym obowiązkiem firmy transportowe poniżej 3,5t (tzw. busy) funkcjonujące w transporcie międzynarodowym.
Jak widać certyfikat kompetencji zawodowych oferuje wiele możliwości i z pewnością jest dokumentem wartym uwagi oraz polecanym osobom, które poważnie myślą o swojej karierze zawodowej w branży transportu i spedycji, ponieważ firmy są zobowiązane przepisami do zatrudnienia ludzi z takimi uprawnieniami. Co zrobić, żeby uzyskać taki certyfikat?
Jak uzyskać własny CKZ?
Proces certyfikacji prowadzony jest przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Certyfikat wydawany jest po zaliczeniu egzaminu, nad którym nadzór sprawuje ITS. Jest to jednostka organizacyjna, która na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury odpowiada za egzaminowanie i certyfikację przewoźników drogowych. Procedura zapisu na egzamin nie jest skomplikowana. Należy dokonać płatności za przystąpienie do egzaminu i wydanie certyfikatu oraz wypełnić wniosek umieszczony na stronie Instytutu, dołączając do niego kopię potwierdzenia opłaty. We wniosku należy podać termin i miejsce egzaminu, który nas interesuje.
Egzaminy odbywają się w wielu miejscach w Polsce, jednak najczęściej organizowane są w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Wynika to z ilości chętnych. Plan egzaminów dostępny jest na stronie ITS.
Jak wygląda egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych?
Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych składa się z dwóch części – teoretycznej i problemowej. Na cały egzamin przewiduje się 4 godzin po dwie na każdą część. Część praktyczna to zadania problemowe z zakresu transportu drogowego, kadrowo-płacowe oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa.
Część teoretyczna to test składający się z 64 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania natomiast odnoszą się do działów ujętych w rozporządzeniu (WE) nr 1071/2009 regulującym zasady dostępu do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.
Aby otrzymać pozytywny wynik z egzaminu należy uzyskać co najmniej 50% punktów z każdej części egzaminu oraz więcej niż 60% pkt łączenie z obu części.
Więcej aktualnych informacji o egzaminie na certyfikat kompetencji zawodowych oraz kursach i pomocach naukowych dostępne jest na stronie https://abc-szkolenia.com/certyfikat-kompetencji-zawodowych-co-to-jest/
Po jakim czasie otrzymam wynik egzaminu na certyfikat?
Po złożeniu egzaminu należy oczekiwać listu od Instytutu Transportu Samochodowego z informacją o jego wyniku. Zazwyczaj trwa to około 2 tygodni. Jednak istniej możliwość samodzielnego sprawdzenia wyniku na stronie ITS. W przypadku wyniku negatywnego dostaniemy informację o ilości zdobytych punktów, natomiast w przypadku zaliczenia egzaminu otrzymamy w liście potwierdzenie i certyfikat.