Koszty transportu stanowią spory procent firmowych wydatków. Mimo że w całości nie można go wyeliminować, istnieje sposób na optymalizację. Sprawdź, jakie działania przedsięwziąć, aby obniżyć koszty transportu.
Podstawą funkcjonowania przedsiębiorstw z branży TSL są pojazdy. Stanowiąc narzędzie pracy, są wykorzystywane każdego dnia bardzo intensywnie. Przekłada się to na spore koszty związane nie tylko z tankowaniem samochodów. Codzienne użytkowanie poprzez pokonywanie setek kilometrów oznacza zużywanie się poszczególnych elementów. Można jednak skutecznie temu przeciwdziałać i zmniejszać wydatki. Sposób to optymalizacja tras, w czym pomaga zaawansowany monitoring GPS pojazdów.
Optymalizacja tras – na czym polega?
Zastanawiasz się, z czego wynikają duże koszty ponoszone w związku z prowadzoną działalnością? Zadaj sobie kilka ważnych pytań:
- Czy jesteś w stanie wskazać liczbę pustych przebiegów wykonywanych przez pracowników?
- Czy masz opracowaną mapę przejazdu poszczególnych kierowców?
- Czy wyznaczasz trasy i korytarze przejazdów?
Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś „nie”, wówczas nie powinny dziwić Cię większe wydatki związane ze świadczeniem usług transportowych.
Optymalizacja tras to nic innego jak opracowanie najlepszego rozwiązania, które przynosi wymierne korzyści dla firmy i jednocześnie pozwala uniknąć dużych wydatków. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich narzędzi i wdrożenie metod umożliwiających na osiągnięcie założonych celów niższym kosztem.
Monitoring GPS sposobem na optymalizację tras
Chociaż optymalizację tras można przeprowadzić na wiele sposobów, najbardziej efektywnym wydaje się monitoring GPS. Zaawansowane systemy nie ograniczają się wyłącznie do monitorowania tras w czasie rzeczywistym. Dzięki rozbudowanej funkcjonalności, ułatwiają i zwiększają wydajność procesów związanych z zarządzaniem firmową flotą.
Zaawansowane systemy monitoringu pomagają zoptymalizować trasy poprzez:
- analizowanie raportów przebytych tras oraz historii przebiegów – na podstawie tych danych podpowiadają, jak najszybciej i najefektywniej dotrzeć do celu,
- ułatwianie planowania tras przejazdów – tak, aby wyeliminować puste przebiegi,
- pomaganie w przydzielaniu zadań pracownikom oraz nadzorowaniu realizacji pracy.
Dzięki temu przedsiębiorstwo może osiągnąć wiele korzyści – nie tylko związanych z obniżeniem kosztów transportu. Monitoring GPS pozwala m.in. na:
- podniesienie jakości świadczonych usług – poprzez docieranie na czas do klienta,
- efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy – swojego i swoich pracowników.
Warto więc rozważyć monitoring GPS w kontekście optymalizacji tras pojazdów. Szybko okaże się, że dodatkowy wydatek wcale nie jest nadmiernym obciążeniem firmowych finansów. Dzięki poprawie zarządzania flotą, może przynieść niemałe oszczędności.