Strona głównaMotoryzacjaCo powinno znajdować się w kabinie ciężarówki?

Co powinno znajdować się w kabinie ciężarówki?

Kierowcy pojazdów ciężarowych spędzają za kierownicą długie godziny. Dlatego niezbędne jest spełnianie ich potrzeb, tak by mogli wykonywać swoją pracę w komfortowych i bezpiecznych warunkach. O jakim wyposażeniu kabin marzą kierowcy ciężarówek?

Sprawna i wygodna kabina

Audyt wyposażenia kabiny ciężarówki należy rozpocząć od oceny jej ogólnej kondycji. Kierowcy zgodnie przyznają, że poprawienie sprawności sprzętu kabiny oraz całego pojazdu znacznie poprawiłoby warunki wykonywania pracy. Przez sprawność mają na myśli m.in.

  • efektywny system ogrzewania, który o każdej porze roku zapewnia komfortową temperaturę w kabinie,
  • odpowiednie oświetlenie, które nie męczy wzroku kierowcy, poprawia widoczność oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia pojazdu ciężarowego,
  • lusterka z możliwością szybkiej i płynnej regulacji oraz czujnikiem martwego pola
  • tempomat,
  • bezawaryjne podzespoły.

Szczególnie ze względu na sprawność podzespołów, kabina ciężarówek powinna być wyposażona w mobilny zestaw narzędzi. Dzięki nim kierowcy mogą samodzielnie naprawić drobne usterki i ruszyć dalej w trasę. Co powinno znaleźć się w samochodowej skrzynce z narzędziami? Przede wszystkim podstawowe narzędzia, takie jak: lewarek, zestaw podstawowych kluczy oraz kable do odpalania samochodu.

Bezpieczeństwo nie tylko w trakcie jazdy

Kabina pojazdu ciężarowego jest nie tylko narzędziem kierowcy do wykonywania pracy, ale poniekąd staje się także jego domem. Dlatego powinna zapewniać mu bezpieczeństwo nie tylko w czasie jazdy, ale także podczas postoju ciężarówki w wyznaczonych miejscach.

Dlatego przewoźnicy powinni przeznaczyć wystarczające środki na wyposażenie kabin w system zabezpieczeń antywłamaniowych, który chroni zarówno kierowcę, jak i ładunek przed kradzieżami. System antywłamaniowy warto wzmocnić monitoringiem pojazdu zarówno na zewnątrz, jak i w jego wnętrzu, które umożliwiają obserwowanie pola kamery w czasie rzeczywistym. W konsekwencji łatwiej jest uchwycić złodzieja na gorącym uczynku, a także wzmocnić bezpieczeństwo kierowcy, który wraca do kabiny po przerwie.

Wygodny fotel

Ze względu na to, że kierowcy spędzają za kółkiem kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin, szczególnie mocno doceniają wygodny fotel. Siedzisko powinno być przede wszystkim odpowiednio szerokie oraz zapewniać stabilizację dla dolnego odcinka pleców. Ponadto, fotel należy dostosować do kierownicy pojazdu, tak aby ramiona kierowcy nie męczyły się podczas jazdy. Producenci powinni zadbać, by kierowca z pozycji siedzącej miał swobodny dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia auta.

Prysznic i kuchnia, czyli kabina jako namiastka domu

Gdy kierowcy spędzają w trasie kilka dni, niezbędnym wyposażeniem kabiny stają się elementy charakterystyczne dla przestrzeni domowej: prysznic, umywalka, kuchnia czy łóżko. Spanie w kabinach to rzeczywistość każdego kierowcy, dlatego producenci uwzględniają to w projektach kabin pojazdów ciężarowych.

Kierowcy zgadzają się, że najbardziej pilną potrzebą jest dostęp do bieżącej wody w formie skromnego prysznice oraz toalety. Ważne jest to by system ogrzewania wody, aby wzmocnić komfort kierowców.

Każda kabina powinna być wyposażona w przetwornicę prądu, która umożliwiłaby podłączenie elektrycznych urządzeń kuchennych, np. kuchenki mikrofalowej lub ekspresu do kawy. Dzięki temu kierowcy o każdej porze dnia i nocy mogliby zorganizować dla siebie ciepły posiłek i zregenerować siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read