Strona głównaLogistykaCo to jest telematyka?

Co to jest telematyka?

Definicja telematyki

Telematyka może stanowić przyszłość dla transportu i logistyki. Jest połączeniem słów informatyki wraz z telekomunikacją, tworząc tym samym pełną nazwę TELEinforMATYKA, a w praktyce oznacza to również dołączenie automatyki. Telematyka w takim połączeniu to nic innego, jak systemem informatyczny urządzeń pomiarowych i zautomatyzowanie procesów, łączących informację za pośrednictwem systemów telekomunikacyjnych.

Z terminem telematyki można spotkać się w finansach, budowlance, w tematyce medycznej, a także jako telematyka transportu.

Telematyka transportu

Telematyka transportu drogowego odnosi się głównie do transportu ludzi i ładunków. Można spotkać się wielokrotnie w Internecie ze skrótem TSL oznaczającym właśnie połączenie Transportu- Spedycji-Logistyki. Telematyka poprawia wydajność transportu, podnosi bezpieczeństwo, a tym samym przy lepszym planowaniu przewozu ładunków, ogranicza szkodliwe oddziaływanie transportu na środowisko.

W transporcie drogowym, jak i w logistyce dąży się do poprawienia efektywności transportowej, co ma wpłynąć na obniżenie kosztów transportowych. Systemy telematyczne mają na celu usprawnić proces transportu, wykorzystują do tego dane z GPS, urządzeń pomiarowych i urządzeń monitorujących proces transportu.

Telematyka pojazdów

Telematyka w pojazdach bazuje na systemach GPS, które przesyłają w formie raportów dane z trasy ciężarówki transportującej ładunek między punktami dostawy i odbioru. Na raporcie widnieją dane lokalizacyjne oraz parametry trasy. Dane telematyczne przesyłane są z pojazdów floty do serwerów przetwarzających dane. Systemy doskonale sprawdzają się dla flot, gdyż umożliwiają w czasie rzeczywistym na odczyt danych z położenia ciężarówki. System umożliwia weryfikację nad wytyczoną trasą, co daje możliwość pełnej kontroli w zarządzaniu flotą.

Telematyka dla flot umożliwia także stworzenie profilów kierowców, na podstawie danych z ekonomicznej jazdy, jej płynności i dostarczeniu ładunku na czas. Przedsiębiorca może kontrolować zachowania kierowców wprowadzając dodatkowe elementy dyscypliny.

Systemy telematyczne mają funkcję uprzedzania kierowcy o gołoledzi, innych nagłych zmianach warunków drogowych, dostarczając tym samym informacje pogodowe. System ostrzegawczy może pomóc w prze-planowaniu trasy, a także zadbać o bezpieczeństwo kierowcy na trasie.

Przykłady, gdzie sprawdzi się telematyka

  • W pojazdach przewożących ładunki krajowe i międzynarodowe.
  • W samochodach osobowych należących do floty.
  • W rolnictwie, gdzie systemy monitorujące przekazują dane rozpoczęcia pracy i jej tempa.
  • W szeroko rozumianym transporcie drogowym, szczególnie w transporcie ładunków szkodliwych dla środowiska.
  • W transporcie komunikacji i logistyce miejskiej.
  • W kolei i tramwajach, jako jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa.

Dane telematyczne mogą być istotnym elementem w ubezpieczeniach, gdzie informacje z systemu mogą stanowić dowód stosowania się kierowcy do przepisów drogowych.

Zalety telematyki

  • Systemy telematyczne pozwalają monitorować jednocześnie dużą ilość elementów, samochodów i kierowców.
  • Umożliwiają sprawną komunikację z kierowcami.
  • Integrują wiele technicznych rozwiązań w jeden system.
  • Umożliwia natychmiastową reakcję na zmiany, jakie wprowadził kierowca na trasie.
  • Systemy telematyczne umożliwiają zbieranie, a jednocześnie przetwarzanie dużych ilości danych.
  • Zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo użytkownika.
  • Dają możliwość ciągłej rozbudowy i unowocześniania systemu kontroli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read