Co znajdziesz w artykule?
Monitoring samochodu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm, a także osób prywatnych. Jeśli Ty jeszcze po nie nie sięgnąłeś, możesz zastanawiać się, z czego wynika popularność tej technologii. Poznaj zatem jej najważniejsze funkcje i możliwości – tak, abyś mógł świadomie zadecydować, czy warto w nią zainwestować.
Monitoring samochodu, czyli co?
Monitoring pojazdów to instalacja, której sercem jest system satelitarnej lokalizacji pojazdu. W aucie jest montowany specjalny nadajnik GPS, z którego sygnał trafia do centrali, dostarczając niezbędnych danych o pozycji, ale i o stanie pojazdu. Urządzenie dostarcza m.in. informacji o:
- bieżącym położeniu samochodu oraz historii przejazdów,
- prędkości, z jaką poruszało się auto,
- czasie przejazdu, przerw po drodze,
- zużyciu paliwa.
Zostają one przetworzone przez dedykowane oprogramowanie, co daje kierowcy dostęp do ogromu funkcji mających przełożenie na bezpieczeństwo oraz ekonomię eksploatacji samochodu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jedną z kluczowych funkcji, jaką pełni monitoring samochodu, jest oczywiście zwiększenie jego bezpieczeństwa. Możliwość stałego monitorowania pojazdu daje szansę zapobiegnięcia kradzieży, a gdy już nastąpi – szybkiego namierzenia auta. To szczególnie łatwe wówczas, gdy w samochodzie jest zamontowany system monitoringu z radiową lokalizacją – dzięki niej pozycję auta można precyzyjnie określić nawet wówczas, gdy złodzieje ukryją je w metalowym kontenerze lub na podziemnym parkingu. Taką funkcję, podobnie jak zdalny immobiliser oferuje np. system oferowany przez lidera polskiego rynku security, Konsalnet.
Ze względów bezpieczeństwa po system monitorowania aut sięgają zarówno zarządzający flotami pojazdów, jak i kierowcy prywatni, zwłaszcza Ci, którzy są właścicielami samochodów klasy premium.
Optymalizacja kosztów eksploatacji pojazdu
Najważniejszym wydatkiem związanym z korzystaniem z auta jest ten związany z paliwem oraz szeroko pojętą eksploatacją. Choć na ceny paliwa nie masz wpływa, możesz spróbować ograniczyć jego zużycia. To funkcjonalność, która interesuje przede wszystkim firmy. Niższe koszty benzyny czy ropy po zainstalowaniu monitoringu pojazdów będą wynikały z:
- większej kontroli nad trasami przejazdowymi aut – chodzi zarówno o możliwość ich optymalizacji jak i monitorowanie prywatnych przejazdów pracowników,
- kontroli nad zużyciem paliwa – monitoring chroni m.in. przed jego kradzieżą, a także dokładnie wylicza, ile benzyny czy ropy powinno zostać spalone na trasie,
- optymalizacji planowania pracy zespołu – oprogramowanie sprzężone z systemem pozwoli np. przydzielać kierowcom zadania w czasie rzeczywistym i monitorować ich pracę, co zapobiegnie choćby pustym przebiegom czy dublowaniu się tras.
To oczywiście nie wszystkie zalety i funkcjonalności, jakie oferuje monitoring samochodu. Warto również pamiętać o zwiększeniu komfortu prowadzenia dokumentacji – np. związanej z czasem pracy kierowcy, przewozem towarów niebezpiecznych czy rozliczeniami paliwa.
Czy zatem jest to rozwiązanie warte inwestycji? Najlepiej, jeśli skontaktujesz się z ekspertami, którzy przeanalizują Twoje potrzeby, a następnie przedstawią szacunkowe oszczędności. Dzięki konkretnej rozmowie masz szansę podjąć świadomą i korzystną dla siebie decyzję.