Strona głównaLogistykaCzym jest przesyłka dłużycowa i jak wysłać ją kurierem?

Czym jest przesyłka dłużycowa i jak wysłać ją kurierem?

Przesyłki dłużycowe to produkt, który od lat stanowi niemały problem – zarówno dla branży kurierskiej jak i osób, które planują wysłać lub odebrać tego typu towar. Podstawowe wątpliwości dotyczą tego, jakie elementy można uznać za tzw. dłużycę. Inne tego, ile kosztuje przesyłka dłużycowa i czy są sposoby, by wysyłać ją tanio.

Kluczem do tego jest precyzyjne ustalenie tego, co można uznać za potocznie określaną “dłużcę” – jak określa się tego typu przesyłki w branży kurierskiej. To produkty, które są relatywnie lekkie – a więc nie wymagają np. przewozu na palecie – ale zdecydowanie wykraczają poza standardowe wymiary określane przez firmy kurierskie. Przesyłki dłużycowe nie mieszczą się więc w zakresie, który obejmują paczki standardowe i niestandardowe. Innymi słowy: dłużyca wymyka się z jakichkolwiek założeń kurierskich – stąd diametralnie inne ceny jej przewozu i dostarczenia.

Długość przesyłki dłużycowej – długie paczki a wymiary

Jak wygląda obliczanie przesyłki dłużycowej w praktyce? Tu należy pamiętać, że każdy kurier prowadzi inną politykę zarówno pod względem ceny takiej usługi jak podejmowanych wymiarów. I tak np. firma DHL zakłada, że przesyłki dłużycowe to elementy, które mają pomiędzy 200 a 400 cm długości – oczywiście z zastrzeżeniem, że to długie elementy o niewielkiej szerokości, wysokości i standardowym ciężarze. Tak więc będą nimi np. listy przypodłogowe – w sytuacji, gdy przeciętnie ich długość to 2,5 m, ale są lekkie i nie zajmują wiele miejsca, idealnie spełniają kryteria dłużycy.

Inne firmy kurierskie postrzegają te kryteria inaczej. Np. FedEx za przesyłki kurierskie dłużycowe przyjmuje produkty mieszczące się w przedziale 2-3 m. Nie mogą też przekraczać wagi 70 kg. Podobne założenia ma UPS. Jeśli transportowany produkt zdecydowanie wykracza poza większość wymiarów, warto rozważyć usługi DPD – ta firma kurierska zapewnia przewóz materiałów, których długość sięga nawet 5 m. – Trzeba jednak oczywiście liczyć się z relatywnie wyższym wydatkiem za tego typu usługi kurierskie – mówi Marek Richert związany z KurJerzy.pl, serwisem do składania zamówień na usługi kurierskie online.

Ceny przesyłek dłużycowych nie muszą być wysokie

Głównym problemem, który odczuwają firmy planujące wysyłkę dłużycy bywają ceny przesyłek. Firmy mają tu wysokie oczekiwania – np. zaledwie 4-kilogramowa przesyłka o szerokości i wysokości 30 cm, ale długości aż 2,5 m wyceniana na KurJerzy.pl kosztuje 167 zł – to oferta UPS. Firmy kurierskie bywają tu jednak dość elastyczne – warto negocjować ceny lub dostosować wysyłkę do możliwości przewoźnika. Ci dość często są skłonni podjąć przesyłki dłużycowo dodatkowo – mając pewność np., że ich transport nie będzie w żaden sposób kolidował z innymi towarami, które stanowią priorytet przewozu.

Stąd ważne jest szybkie porównanie cen i możliwości poszczególnych kurierów. Wykorzystując internet można sprawdzić zarówno to, ile będzie kosztować dana dłużyca jak i potencjalne zainteresowanie kuriera. Warto również zadbać o szczegóły – np idealnie dostosowanie towaru do wymiarów opakowania. Jeśli bowiem przewożone elementy mają długość np. 2,1 m, ale przygotowane opakowanie to aż 2,6 m, cena usługi będzie zawyżona, a możliwości podjęcia przez kuriera – ograniczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read