Strona głównaTransportCzym kierować się przy wyborze wózka paletowego?

Czym kierować się przy wyborze wózka paletowego?

Każda firma transportująca bądź magazynująca towary korzysta z wózków paletowych. Są to wyjątkowo uniwersalne narzędzia pracy, które w znacznym stopniu usprawniają procesy logistyczne na halach bądź w zakładach produkcyjnych. Popularne paleciaki są dziś dostępne w wielu rozmaitych wariantach, dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania nie zawsze jest prosty. Oprócz modeli standardowych wyróżnić można także wózki paletowe elektryczne, nożycowe oraz te wyposażone w wagę.

Przed zakupem paleciaka powinniśmy dokonać dokładnej analizy naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: długość i wysokość wideł, udźwig, szerokość wózka, rodzaj rolek i kółek, a także charakter realizowanych przez nas działań.

Dlaczego długość wideł jest tak istotna?

Przede wszystkim dlatego, że manewrowanie wózkiem paletowym z długimi widłami może okazać się nie lada wyzwaniem. Ma to szczególnie znaczenie w mniejszych magazynach, w których to zwrotność powinna być priorytetem. Paleciaki oferują zazwyczaj długość wideł w przedziale od 800 do 2500 mm. Modele z dłuższymi widłami wykorzystuje się głównie w supermarketach oraz dużych halach.

Wybierz model o odpowiednim udźwigu

Im cięższe towary chcemy transportować, tym większy udźwig powinien posiadać nasz paleciak. Standardowe modele mogą podejmować palety, których waga nie przekracza 2 ton. I jest to zupełnie wystarczające do sprawnej realizacji szerokiego spektrum prac. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby znaleźć model o udźwigu do 3 ton. Jeśli nie mamy pewności kiedy waga transportowanych towarów przekroczy możliwości naszego wózka, warto zainwestować w model posiadający nowoczesny zawór bezpieczeństwa. Przykładem pleciaka, który zapewni duży udźwig i pełne bezpieczeństwo pracy nawet w bardzo trudnych warunkach jest model LEMA PT 35/1150.

wózek paletowy

Jak dobrać odpowiednie kółka?

Te z pozoru mało znaczące elementy w dużej mierze warunkują żywotność oraz wydajność wózków paletowych. Dostępne na rynku paleciaki wykorzystują zazwyczaj następujące materiały w tym zakresie:

  • Poliuretan – cenione za wyjątkową trwałość i uniwersalność. Sprawdzają się najlepiej na równej powierzchni. Gwarantują cichą pracę.
  • Guma – przeznaczone do miejsc o podłożu podatnym na uszkodzenia. Dzięki dużej elastyczności mogą być wykorzystywane z powodzeniem na delikatnych płytkach.
  • Nylon – Twardy materiał wykorzystywany najczęściej w branży spożywczej. Nie nadaje się do posadzek i może generować dużo hałasu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając paleciaka?

  • Szerokość całkowita wózka – Jeśli korytarze w naszym magazynie nie należą do najszerszych, upewnijmy się że wybrane
  • paleciaki
  • się w nich zmieszczą i zapewnią satysfakcjonujące możliwości w zakresie manewrowania.
  • Wysokość minimalna wideł – jeśli chcemy podejmować niskie palety, powinniśmy dobrze przyjrzeć się temu parametrowi. Standardowo wynosi on 80mm, lecz dostępne są wózki o znacznie mniejszej wysokości minimalnej wideł.
Paleciak

Sprawdź jakie wózki oferują polscy producenci

Chcąc uzyskać paleciaki o idealnie dopasowanych parametrach użytkowych, z pewnością warto sprawdzić propozycje producenta LEMA. Szeroka gama dostępnych kategorii decyduje o tym, że każdy znajdzie tutaj wózki na miarę swoich potrzeb. Urządzenia LEMA są znane z ponadprzeciętnej trwałości oraz bezawaryjności, a specjaliści reprezentujący firmę zawsze służą cennymi wskazówkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read