Strona głównaMotoryzacjaCzym zajmuje się mechanik samochodowy?

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

Mechanik samochodowy to niezwykle odpowiedzialny zawód. Od osoby, która wykonuje tę profesję, zależy stan i bezpieczeństwo pojazdów mechanicznych. Aby objąć posadę mechanika, należy odznaczać się dużą wiedzą na temat motoryzacji, a także odpowiednimi predyspozycjami i cechami charakteru.

Warsztat, samochody i specjalistyczne narzędzia to codzienność mechanika samochodowego. Osoba zajmująca to stanowisko jest odpowiedzialna za wykonywanie różnego typu napraw pojazdów mechanicznych. W zakres jej licznych obowiązków wchodzą m.in. prace regulacyjne, usuwanie małych i dużych usterek, przeprowadzanie kontroli technicznej samochodów oraz sprawdzanie stanu zużycia układów, zespołów i podzespołów pojazdów.

Co istotne, mechanik samochodowy może specjalizować się w serwisowaniu aut konkretnej marki lub z określonego kraju. O wiele częściej spotyka się jednak wszechstronnych fachowców zajmujących się ogólnymi naprawami.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Aby zostać mechanikiem samochodowym, trzeba mieć przynajmniej wykształcenie zawodowe. Do pracy chętnie przyjmowani są także absolwenci szkół średnich o profilu samochodowym. Ważnym wymogiem formalnym jest również posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Sam dyplom ukończenia szkoły to jednak za mało – w wielu przypadkach wymagane jest także przynajmniej minimalne doświadczenie zawodowe z obszaru usług samochodowych. Można je zdobyć np. podczas staży i praktyk. Należy też pamiętać, że mechanik samochodowy musi mieć bardzo szeroką wiedzę na temat budowy i mechanizmów działania zespołów w konkretnych typach pojazdów. Wymaga to od niego ciągłego dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji, ponieważ technologie i rozwiązania stosowane w branży motoryzacyjnej cały czas się zmieniają.

Oprócz wiedzy i umiejętności twardych mechanik samochodowy powinien również charakteryzować się odpowiednimi predyspozycjami i kompetencjami miękkimi. Pożądane cechy na tym stanowisku to m.in. cierpliwość, spostrzegawczość, a także bardzo dobra zdolność koncentracji oraz logicznego i analitycznego myślenia. Ponadto, w tym zawodzie trzeba odznaczać się perfekcyjną sprawnością manualną, dużą dokładnością oraz nienagannym wzrokiem.

Czy opłaca się zostać mechanikiem samochodowym?

Profesja mechanika samochodowego to zawód wymagający i odpowiedzialny. Mimo to objęcie takiego stanowiska może być stosunkowo opłacalne pod względem finansowym. Choć średnie zarobki to około 3500 zł brutto, doświadczeni pracownicy mogą liczyć na o wiele wyższe wynagrodzenie, sięgające ponad 6000 zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read