Strona głównaPoradyDlaczego warto wynajmować powierzchnie magazynowe?

Dlaczego warto wynajmować powierzchnie magazynowe?

Nie każda firma ma możliwości wybudowania własnego centrum magazynowego. W związku z tym powstają centra logistyczne, które umożliwiają wynajęcie ich powierzchni magazynowych. Całkowita powierzchnia wszystkich centr logistycznych w Polsce przekroczyła w 2017 roku 13.5mln m kw., a większość z nich zlokalizowana jest w okolicach Poznania, Szczecina, Warszawy oraz na Górnym Śląsku. Rosnąca liczba powstających inwestycji magazynowych w różnych zakątkach kraju wskazuje na ich ogromne zapotrzebowanie. W związku z tym wielu przedsiębiorców mających możliwość wybudowania własnych magazynów, ze względów ekonomicznych decyduje się ostatecznie na ich wynajem. Wynajmowanie magazynów to również ogromna oszczędność czasu, ponieważ wystarczy poświęcić zaledwie parę godzin, aby znaleźć magazyn spełniający oczekiwania naszej firmy. Jakie są inne zalety korzystania z magazynów na wynajem? Piszemy o nich w poniższym artykule!

 powierzchnie magazynowe

1. Oszczędność zasobów finansowych

Magazyn to często jeden z najbardziej strategicznych elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Największe zapotrzebowanie na własne centra magazynowe mają przede wszystkim duże firmy. W zależności od branży czy planów rozwojowych mniejsze firmy niekiedy również decydują się na ich budowę, ale biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej oferty wynajmu magazynów oferowane przez centrum logistyczne są dużo bardziej korzystne finansowo, to zarówno mniejsze jak i większe firmy coraz częściej decydują się na wynajem powierzchni magazynowych. Skąd wynika ta różnica? Przede wszystkim firmy muszą wziąć pod uwagę, że oprócz kosztów związanych z postawieniem hali trzeba się liczyć ze wszystkimi opłatami eksploatacyjnymi. Chcąc dokonać właściwego wyboru dla naszej firmy warto wykonać dokładną kalkulację wszystkich kosztów. 

2. Szeroki wybór magazynów do wynajęcia

Decydując się na wynajmowane powierzchnie magazynowe duże znaczenie przy wyborze ma sama ich lokalizacja. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na powierzchnie magazynowe, w Polsce, powstaje coraz więcej obiektów takich jak centra logistyczne i centra magazynowe w różnych zakątkach kraju. Szeroka gama wyboru zapewni nam nie tylko odpowiednią dla nas lokalizację magazynu, ale również możliwość negocjacji kosztów związanych z jego wynajmowaniem. 

3. Dostępność powierzchni magazynowych do wynajęcia

 Biorąc pod uwagę fakt, że na wybudowanie własnej powierzchni magazynowej musimy czekać przeważnie kilkanaście miesięcy, ogromną zaletą usług, jakie oferują centra logistyczne jest możliwość korzystania z powierzchni magazynowych już od momentu podpisania z nimi umowy. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na magazyny do wynajęcia, centra magazynowe prześcigają się z coraz to korzystniejszymi i bardziej elastycznymi ofertami dostosowanymi pod potrzeby indywidualne każdego klienta. W sytuacji, gdy podpisujemy umowy z nowymi kontrahentami, a nie mamy czasu na rozbudowę własnych powierzchni magazynowych, możemy również skorzystać z krótkoterminowej oferty centrum logistycznego.  

4. Wyposażenie magazynów na wynajem

 Centra magazynowe oferujące szeroko dostępne powierzchnie magazynowe do wynajęcia zdają sobie sprawę, że magazyn z prawdziwego zdarzenia to już nie tylko same półki i wózki widłowe. W celu przyciągnięcia do siebie coraz większej grupy klientów stawiają one na profesjonalne wyposażenie swoich magazynów w systemy zabezpieczające zgromadzony przez nas towar. Dbają również o jego ochronę, np. poprzez zatrudnienie kadry ochroniarskiej czy montaż specjalistycznego monitoringu wewnątrz jak i wokół magazynu.

Przed sfinalizowaniem umowy powinieneś dokładnie rozważyć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Może bowiem okazać się, że standardowa propozycja jest przygotowana nieco na wyrost – nie masz aż tak dużych wymagań, a przez to nie musisz płacić tak wysokiego czynszu. Na drodze negocjacji z pewnością uda Ci się wypracować porozumienie z wynajmującym – w końcu to ma być intratny biznes dla obu stron.

5. Elastyczność trwania umowy

To kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań. Powinieneś odpowiedzieć przed samym sobą na pytanie, czy interesuje Cię umowa długoterminowa czy może doceniasz elastyczność okresu wypowiedzenia w postaci kilku miesięcy. Wszystko jest kwestią umowną i wymagającą ustalenia z właścicielem lub reprezentantem. To ważny aspekt przy finalizowaniu umowy dla obu stron – Tobie bowiem zapewni spokój i brak ryzyka, że z miesiąca na miesiąc ktoś będzie mógł wypowiedzieć Ci umowę. 

Powyższe wskazówki powinieneś potraktować jako drogowskaz do własnych poszukiwań. Każdy przypadek jest inny i wymaga innego podejścia oraz zbadania innych kwestii, które mogą być dla Ciebie istotne. Wiele zależy także od specyfiki samego biznesu i branży. Decyzja o wyborze powierzchni magazynowej jest raczej długofalowa, dlatego warto poprzedzić ją odpowiednimi przygotowaniami w trosce o zapewnienie jak najlepszej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read