Strona głównaPoradyDlaczego warto zadbać o transport wewnętrzny w firmie?

Dlaczego warto zadbać o transport wewnętrzny w firmie?

Coraz więcej przedsiębiorców docenia potencjał logistyki oraz transportu bliskiego w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Przejawia się to optymalizacją przestrzeni magazynowej, doposażeniem sprzętu, a także inwestycjami w kapitał ludzki.

Transport wewnętrzny obejmuje przemieszczanie, rozładunek i załadunek produktów i surowców w granicach jednego zakładu pracy. Jest to tylko jeden z elementów pracy magazynu, ale ma ogromne znaczenie w procesie produkcji i sprzedaży towaru. Analiza struktury przedsiębiorstwa oraz kondycji transportu bliskiego w konfrontacji z faktycznymi potrzebami pozwolą zwrócić uwagę na czynniki, które wymagają optymalizacji. Na szczególną uwagę zasługują: infrastruktura i zaplecze magazynu, rodzaj i ilość wyposażenia z uwzględnieniem jego stanu technicznego oraz zakres obowiązków i umiejętności zatrudnionych pracowników.

Wyposażenie i sprzęt dostosowany do potrzeb zakładu pracy

Szerokie korytarze robocze, odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, wprowadzenie prawidłowych oznaczeń nie tylko przyspieszą procesy logistyczne w firmie, ale także zagwarantują bezpieczeństwo operatorom wózków widłowych i innym pracownikom magazynowym. W miejscach o ograniczonej powierzchni kluczowe okazuje się zachowanie porządku i dobrej organizacji pracy. Fundamentem funkcjonowania przedsiębiorstwa jest też odpowiednie wyposażenie. Rozładunek, składowanie czy transport ciężkich ładunków to zadania, z którymi można sobie poradzić tylko z pomocą odpowiedniego sprzętu – wózków widłowych. Warto postawić na sprawdzone marki – UniCarriers, Toyota lub Jungheinrich.

Wyposażenie magazynu w odpowiednie maszyny nie stanowi obecnie tak wielkiego wyzwania finansowego jak jeszcze kilka lat temu. Wiele firm proponuje ciekawe rozwiązania finansowania, jak np. leasing operacyjny. Oferty te mają korzystne warunki, ze stałymi i przewidywalnymi ratami i możliwością wykupu sprzętu w atrakcyjnej cenie. Alternatywę stanowi też zakup używanego sprzętu, ale tu warto udać się do sprawdzonego i zaufanego dealera. Standardem jest też opcja wynajmu długoterminowego wózków widłowych. Z kolei możliwość wynajmu krótkoterminowego zaspakaja doraźne potrzeby w okresach wzmożonego ruchu.

Co można zyskać na optymalizacji transportu wewnętrznego?

Usprawnienie transportu wewnątrzzakładowego przekłada się na obniżenie kosztów magazynowania, zminimalizowanie przestojów i zwiększenie efektywności procesów logistycznych firmy, a to z pewnością wpłynie na zadowolenie kontrahentów i osiągnięcie zysków ze sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read