Po polskich drogach porusza się od 20 do 30 milionów pojazdów. Rozbieżności w liczbach wynikają z różnych metod obliczeń przyjętych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Centralną Ewidencję Pojazdów, nie zmienia to jednak faktu, że ilość samochodów jest imponująca i z roku na rok rośnie.
W tak dużym ruchu niezwykle istotną kwestią jest zachowanie zasad bezpiecznej eksploatacji, a więc między innymi utrzymywania samochodów w należytym stanie technicznym. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na sprawność poruszania się pojazdów są opony samochodowe.
Opony do każdego rodzaju pojazdów
Przeciętny użytkownik samochodu osobowego zapytany o rodzaje opon zazwyczaj wymieni trzy typy: opony letnie, zimowe i całoroczne. Będzie to więc podział ściśle związany z porami roku i charakterystycznymi dla nich warunkami drogowymi. Jeśli pytany okaże się miłośnikiem wypraw terenowych i motoryzacyjnych zmagań w błocie, to zapewne powie coś o oponach AT (jest to uniwersalne ogumienie nadające się zarówno do jazdy terenowej, jak i szosowej) oraz o wersji MT (charakteryzującej się głębokim, najczęściej kostkowym bieżnikiem, który doskonale sprawdzi się w trudnych warunkach, takich jak na przykład podmokłe i grząskie tereny z dala od dróg utwardzonych). Wymienione rodzaje ogumienia należą do najczęściej spotykanych wśród użytkowników indywidualnych, jednak na tym nie kończy się lista opon dostępnych na rynku. Bez trudu znajdziemy oczywiście produkty przeznaczone dla jednośladów, a więc przede wszystkim rowerów, motocykli i skuterów, ale olbrzymią część oferty stanowią też opony specjalistyczne, tworzone z myślą o maszynach budowlanych, profesjonalnych pojazdach stosowanych w przemyśle i rolnictwie, wreszcie w samochodach przeznaczonych do użytkowania w sporcie.
Jak kupować opony?
Wybierając opony, warto zwrócić uwagę na kilka cech. Podstawowy parametr to konieczność wyboru produktu dostosowanego do użytkowanej felgi. Liczy się więc średnica, szerokość oraz wysokość opony. Najbezpieczniejszym wyborem dla osób niezorientowanych w tematyce motoryzacyjnej będzie zakup ogumienia o parametrach identycznych z tymi, które zastosował producent samochodu. Istnieje wprawdzie pewna tolerancja pozwalająca na ograniczony zakres zmian w szerokości i wysokości ogumienia, jednak przed podjęciem decyzji o zakupie opon innych od stosowanych fabrycznie warto skonsultować się z fachowcem lub przynajmniej skorzystać z dostępnych w internecie tabel określających dopuszczalne widełki poszczególnych parametrów. Należy przy tym pamiętać, że stosowanie produktów odbiegających parametrami od oryginalnych może skutkować na przykład przekłamaniami wskazań prędkościomierza i licznika przebiegu.
Zasoby internetu mogą być przydatne również podczas dokonywania zakupu. Dostępne w sieci sklepy z reguły oferują niższe ceny od punktów stacjonarnych, trudna do przecenienia jest również wygoda realizowania transakcji z własnego fotela. Tanie opony znajdują się w ofercie wielu sprzedawców, bez trudu znajdziemy więc propozycje spełniające indywidualne wymagania każdego z odbiorców.