Strona głównaMotoryzacjaDopuszczalne prędkości na polskich drogach 2020

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach 2020

Każda osoba poruszająca się po drogach różnymi dostępnymi pojazdami powinna wiedzieć, z jaką prędkością może się po nich poruszać. Okazuje się, że wielu kierowców nie jest pewnych czy jadąc daną trasą, poruszają się z odpowiednią prędkością.

Jak to jest z przestrzeganiem ograniczeń prędkości?

Wiadomo, że przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy, każdy początkujący kierowca bardzo dobrze zna przepisy drogowe. Gorzej jest już po kilku latach praktyki, kiedy to jeździe się na tak zwaną „pamięć”. Zatem nie zawsze kierowca jest świadomy tego, czy jedzie z dobrą prędkością. Dlatego też pomocą dla wszystkich kierowców są oznaczenia na drogach, a także Kodeks drogowy i Ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Znaki drogowe

Dopuszczenie kierowców do ruchu drogowego jest możliwe po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Aby tego dokonać, niezbędne jest obycie i zaznajomienie się ze znakami drogowymi.

Jakie mamy typy znaków drogowych informujących nas o dopuszczalnej prędkości? Otóż przykładowo są to znaki oznaczone, jako:

  • B-33, czyli ograniczenie prędkości – oznaczają zakaz przekroczenia określonej na znaku prędkości,
  • B-34, czyli koniec ograniczenia prędkości,
  • B-42, czyli koniec zakazów,
  • D-39, czyli dopuszczalne prędkości – jest to znak, który informuje kierowców o dopuszczalnych prędkościach na drogach w Polsce. Znak ten ma informację, jakie są dopuszczalne prędkości dla odpowiednich pojazdów na obszarze zabudowanym, poza obszarem zabudowanym, na drodze ekspresowej oraz na autostradzie,
  • D-40 i D41, czyli strefa zamieszkania lub koniec strefy zamieszkania – są to znaki typu informacyjnego,
  • D-42 i D-43, czyli obszar zabudowany lub koniec obszaru zabudowanego – są to znaki typu informacyjnego.

Widząc powyższe znaki, każdy kierowca powinien wiedzieć, że musi się do nich dostosować.

Ograniczenia prędkości na drogach

Jak wiadomo, nie tylko znaki drogowe są niezbędne, aby prawidłowo poruszać się po drogach. Okazuje się, że ważna jest również wiedza nabywana podczas nauki na prawo jazdy. Pochodzi ona z Kodeks drogowego oraz Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

O tym, jakie są dopuszczalne prędkości na drogach, można przeczytać w artykule 20 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Można tam wyczytać, jakie są bezpieczne prędkości przy określonym rodzaju pojazdu w konkretnym obszarze drogi.

Zatem warto wiedzieć, że dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym:

  • w godzinach 5.00 – 23.00 wynosi 50 km/h,
  • w godzinach 23.00 – 5.00 wynosi 60 km/h.

Jeżeli chodzi o strefę zamieszkania, to tam prędkość ograniczona jest do 20 km/h.

Inaczej jest z dopuszczalną prędkością poza obszarem zabudowanym.

Samochody osobowe, motocykle oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton, mogą poruszać się:

  • na drodze ekspresowej posiadającej jeden pas oraz o dwóch pasach, które są przygotowane dla każdego kierunku ruchu, ograniczenie prędkości wynosi 100 km/h,
  • na drodze ekspresowej posiadającej dwa pasy, ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h,
  • na autostradzie, ograniczenie prędkości wynosi 140 km/h,
  • na pozostałych drogach niezaliczanych do powyższych, ograniczenie prędkości wynosi 90 km/h.

Pozostałe pojazdy, które nie zostały wymienione powyższej, czyli na przykład samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie przekraczającej 3,5 ton, mogą poruszać się:

  • na drodze ekspresowej oraz na autostradzie, ograniczenie prędkości wynosi 80 km/h,
  • na pozostałych drogach niezaliczanych do powyższych, ograniczenie prędkości wynosi 70 km/h.

Ustawodawca w Ustawie Prawo o ruchu drogowym wyszczególnił jeszcze pojazdy, które mają swoje dopuszczalne prędkości. I tak:

  • ciągnik rolniczy (także z przyczepą) – może poruszać się z prędkością 30 km/h,
  • motocykl (także z przyczepą), motorower oraz czterokołowiec, jeżeli na którymś z tych pojazdów przewozi się dziecko do 7 lat – może poruszać się z prędkością 40 km/h,
  • pojazd, który ma z przodu urządzenie wystające więcej niż 1,5 m, licząc od siedzenia kierowcy – może poruszać się z prędkością 30 km/h (teren zabudowany) i 60 km/h (poza obszarem zabudowanym).

Jak wiadomo, są to dopuszczalne prędkości określone w Ustawie. Osoby zarządzające ruchem drogowym może te prędkości zwiększyć bądź zmniejszyć. Uzależnione jest to od warunków panujących na drodze. Jeżeli stwierdzi się, że dana prędkość może zostać zmieniona, wówczas kierowcy informowani są o tym poprzez ustawiane znaki drogowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read