Strona głównaMotoryzacjaElektryczne ciężarówki - czy to nasza przyszłość?

Elektryczne ciężarówki – czy to nasza przyszłość?

Elektryczne samochody osobowe to przyszłość, której nie da się uniknąć, ponieważ silniki spalinowe wytwarzają zbyt duże ilości CO2, w związku z czym nie będą spełniały coraz bardziej wyśrubowanych norm emisyjnych. Co jednak stanie się z branżą transportową i samochodami ciężarowymi? Czy elektryczne ciężarówki to nasza przyszłość? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Elektryczne ciężarówki – wady i zalety

Elektryczne ciężarówki to koncepcja, która cały czas jest testowana. Ich największą zaletą jest fakt, że są przyjazne dla środowiska, czyli nie emitują CO2. Wady? Przede wszystkim niewielki zasięg, czas ładowania oraz ciężar samej baterii, który zmniejsza ładowność. Zdecydowanie lepszą opcją na dzień dzisiejszy wydają się rozwiązania hybrydowe, które są kompromisem pod względem zanieczyszczenia środowiska oraz zasięgu auta. Nadzieją jest jednak pomyślność testów autostrad dedykowanych dla elektrycznych ciężarówek, które powstały w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Niemcy i Wielka Brytania testują specjalne autostrady dla elektrycznych ciężarówek

Wiele osób pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że zarówno w Niemczech, jak i w Wielkiej Brytanii powstały specjalne odcinki autostrad, które są przystosowane do ruchu elektrycznych ciężarówek. Co to oznacza? Zelektryfikowana autostrada to trasa, która wyposażona jest w trakcję przeznaczoną dla pojazdów z pantografem. W momencie, gdy ciężarówka połączy się z instalacją, jej silnik spalinowy jest wyłączany, a pojazd porusza się dzięki napędowi elektrycznemu. Tego typu odcinki testowe nazywane eHighway ładują również akumulatory ciężarówek, które mogą dzięki temu pokonać jeszcze kilka bądź kilkanaście kilometrów normalnej trasy na napędzie elektrycznym. Rozwiązanie zostało opracowane w celu zmniejszenia emisji CO2 oraz oszczędności na paliwie. 

Cała koncepcja eHighway została stworzona przez firmę Siemens i zakłada, że w przyszłości hybrydowe ciężarówki mogłyby poruszać się po dowolnych trasach, wykorzystując odcinki elektrycznych autostrad. Wyznaczenie na autostradzie specjalnego pasa z trakcją elektryczną ma umożliwić swobodne poruszanie się ciężarówek, które w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną mogłyby podłączać się do trakcji i ładować swoje baterie. Bardzo ważny jest fakt, że samo podłączenie i odłączenie następowałoby w pełni automatycznie dzięki wysuwanemu pantografowi, a ciężarówka byłaby hybrydą z silnikiem diesla, który umożliwiałby poruszanie się po zwykłych trasach oraz w momencie rozładowania akumulatorów. Z pewnością jest to rozwiązanie przyszłościowe ze względu na swoją ekologiczność, a co za tym idzie przyjazność dla środowiska.

Fotowoltaika dla floty

Elektryczne ciężarówki oraz samochody dostawcze to przyszłość, która następuje w bardzo szybkim tempie. Oczywiście wymaga dużych inwestycji, jednak są one nieuniknione biorąc pod uwagę zaostrzenie norm emisji CO2 oraz plany całkowitego odejścia od silników spalinowych. W związku z tym przedsiębiorcy już dziś mogą przygotować się do koniecznych zmian oraz zainwestować w nową, przyjazną dla środowiska flotę. Tego typu inwestycję warto połączyć z fotowoltaiką, ponieważ instalacje fotowoltaiczne to bezpłatne źródło prądu również dla samochodów elektrycznych. Własna stacja ładowania samochodów elektrycznych zasilana panelami fotowoltaicznymi pozwala zatem zmniejszyć koszty paliwa oraz jest nieodzownym elementem inwestycji w nowoczesną flotę. W przypadku przedsiębiorstw, które wykorzystują samochody wyłącznie na krótkich trasach można użytkować je zupełnie bezpłatnie, ponieważ każde ładowanie może odbywać się we własnej firmie, korzystając z własnego prądu.

Większość firm spedycyjnych ma świadomość, że napęd elektryczny, czy hybrydowy to przyszłość, która nadchodzi wielkimi krokami. W związku z tym fotowoltaika dla firm to inwestycja, która pozwala nie tylko odpowiednio wcześnie przystosować się do nadchodzących zmian, ale również ograniczyć koszty ładowania posiadanych samochodów. Nie warto także zwlekać z jej instalacją, ponieważ im wcześniej zacznie się wykorzystywać energię ze słońca, tym szybciej pojawią się oszczędności, a w dalszej kolejności zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read