Strona głównaSpedycjaEuropaleta - Czym się charakteryzuje?

Europaleta – Czym się charakteryzuje?

Europaleta, równie często nazywana także paletą euro lub paletą epal to najczęściej spotykany rodzaj palet na terenie całego kontynentu. Można je stosunkowo łatwo rozpoznać, bowiem posiadają oznaczenie EPAL lub EUR na jednym z boków.

Taki napis jest także wyznacznikiem jakości, bowiem epal palety mogą być wytwarzane oraz naprawiane jedynie przez przedsiębiorstwa posiadające specjalną licencję epal. Palety uszkodzone lub te, które zostały zreperowane przez firmę bez licencji, nie mogą już dłużej uchodzić za epal palety. Jako ciekawostkę można także przytoczyć fakt, iż w ostatnich latach palety upodobali sobie dekoratorzy wnętrz, bardzo często wykorzystując zużyte palety w aranżacjach ściennych lub… zastępując nimi klasyczne meble.

Palety drewniane i nadstawki paletowe – zastosowanie

Europaleta umożliwia w pełni bezpieczny i wygodny transport towarów z miejsca na miejsce. Dzięki odpowiednio stabilnej konstrukcji i właściwemu ustawieniu palet w samochodzie, nie ma mowy o przemieszczaniu się towarów czy ich uszkodzeniu w transporcie. To także doskonałe rozwiązanie na przechowywanie w halach czy magazynach.

Palety przemysłowe mogą mieć różne rozmiary a także być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Zdecydowanie najpopularniejsze z nich są jednak palety drewniane o określonych standardem wymiarach, czyli właśnie palety euro czy palety epal.

Europaleta – wymiary i wykonanie

Palety euro wyróżniają się spośród innych koniecznością spełnienia licznych wymagań. Muszą mieć określoną wagę i wymiary, dzięki czemu pasują do wielu rodzajów wózków widłowych a także można je bezpiecznie przewozić, w związku z łatwą możliwością ich dopasowania. Klasyczna europaleta waży dokładnie 25 kg. Można na niej przetransportować towar ważący pomiędzy toną a 1500 kg. Palety epal muszą także mieć odpowiednie wymiary: 1200 x 800 x 144 milimetrów. Europaleta posiada blaty i płozy z litego drewna i można ją podzielić na 3 kategorie:

  • paleta euro jasna, nieposiadająca żadnych uszkodzeń,
  • europaleta średnia, bez dużych uszkodzeń,
  • paleta epal ciemna, mogąca mieć uszkodzone fragmenty, jednak wciąż w pełni sprawna.

Oprócz palet stosuje się także nadstawki paletowe, które doskonale sprawdzają się zarówno podczas transportu, jak i przechowywania towarów. Dzięki nim można świetnie ustabilizować towar znajdujący się na palecie i przewozić towary o nietypowym kształcie czy wrażliwe na uszkodzenia.

Europaleta – zalety wykorzystania

Stosowanie europalet do przechowywania i transportu towarów posiada liczne zalety. Najistotniejszą z nich jest ustandaryzowany wymiar palet, pozwalający na wykorzystywanie ich na terenie całej Europy. W sposób znaczny obniża to koszt przewozu produktów i usprawnia cały proces. Palety epal muszą także spełniać określone standardy, bowiem podlegają licznym kontrolom. Poza tym, produkuje się je bez wykorzystania chemii, dzięki czemu są w pełni ekologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read