Strona głównaLogistykaGiełda transportowa - wolne ładunki i zlecenia transportów

Giełda transportowa – wolne ładunki i zlecenia transportów

Giełda transportowa – co to takiego?

Pod pojęciem giełdy transportowej kryje się rynek, który pozwala przewoźnikom efektywnie wykorzystać przestrzeń ładunkową pojazdów. Dzięki logistyce transportu stosowanej przez spedytorów do transportu towarów, firmy transportowe oszczędzają dużą część czasu i pieniędzy.

Giełda transportowa to inaczej wirtualny rynek wymiany informacji w postaci ogłoszeń transportowych. Ogłoszenia z giełdy transportowej mogą wypełnić przestrzeń ładunkową towarami z różnych firm, a także od osób prywatnych. Dzięki temu redukowane są koszty transportu, a przewoźnicy mają bardziej konkurencyjne ceny.

Korzyści giełdy transportowej – giełda ładunków

Giełda transportowa w formie internetowej platformy transportowej oszczędza czas obu stron, czyli przewoźnika i zleceniodawcy. Platforma transportowa zrzesza spedytorów i tym samym ułatwia komunikację z zewnętrzną firmą.

Dzięki bogactwu ofert daje możliwość zarządzania przestrzenią ładunkową, przede wszystkim umożliwia ograniczenie pustej przestrzeni w transporcie samochodowym.

Zleceniodawcom giełda daje dostęp do transportu towarów w pustych częściach ładunkowych przewoźników.

Międzynarodowe giełdy pozwalają uzyskać bardziej rentowne zlecenia transportowe, a także oferują większe bogactwo ofert.

Na co uważać na giełdzie transportowej?

Na giełdzie należy uważać na kilka aspektów, które zaoszczędzą przewoźnikowi i ogłoszeniodawcy dodatkowych zmartwień.

Na rynku ogłoszeń transportowych roi się od osób prywatnych, firm mniejszych czy większych. Każde ogłoszenie wymaga założenia konta na portalu, gdzie ogłoszeniodawcy są weryfikowani. Weryfikacja to nie lada wyczyn, gdyż firmę świadczącą usługi transportowe można zweryfikować, trudniej jednak jest sprawdzić pracownika firmy transportowej, który może mieć różne intencje.

Giełdy transportowe próbują minimalizować ryzyko przez dokładną weryfikację przewoźników, audyty, liczną dokumentację, w tym ubezpieczenia OCP/OCS. Nie wszystkie serwisy oferujące ogłoszenia transportowe radzą sobie, chociażby w kwestii porównania licencji do ubezpieczenia.

Dla ułatwienia wiele giełd internetowych honoruje dokumenty w wersji elektronicznej. Nic w tym złego, jednak niebezpieczeństwo pojawia się wówczas, kiedy dokument jest nieczytelnym skanem.

Kolejną pułapką może okazać się nieuczciwa firma, najczęściej można taką firmę rozpoznać po tym, że zmienia właściciela na krótki okres.

Jak skutecznie zweryfikować przewoźnika na trans giełdzie?

Najskuteczniejszą metodą jest po prostu skorzystać z referencji danej firmy transportowej i sprawdzić choćby telefonicznie kilku zleceniodawców, którzy współpracowali już z potencjalną firmą.

Ryzyka całkowicie nie można wyeliminować, można je jedynie minimalizować. Dlatego warto skorzystać z ubezpieczenia ładunku na wypadek zniszczenia czy kradzieży.

Minimalizacja ryzyka na giełdzie ładunków

Giełda transportowa to pewnego rodzaju narzędzie do generowania zarobków w transporcie. Może zdarzyć się, że któraś ze stron nie będzie na tyle uczciwa na ile oczekujemy.

Warto kierować się kilkoma wskazówkami zwiększającymi bezpieczeństwo:

Korzystając ze znanych platform transportowych, które mają doświadczenie w weryfikacji podmiotów i mogą pochwalić się wysokim poziomem bezpieczeństwa przy dużej skali ofertowej.

Na giełdę transportową należy mieć czas, inwestując swój czas w dobór dobrych ofert można zarobić lepiej, a przy tym zmniejszyć ryzyko utraty ładunku.

Wykorzystując możliwości telemetryczne niektórych pojazdów, mamy możliwość monitorowania na mapie lokalizacji ładunku, warto sprawdzić, czy przewoźnik dostarcza tego typu informację.

Wiele giełd transportowych wymaga opłaty abonamentu, podnosi to bezpieczeństwo dzięki dodatkowej weryfikacji. Jednak jednym z bardzo ważnych elementów bezpieczeństwa jest, aby nie udzielać osobom trzecim dostępu do platformy transportowej za pośrednictwem osobistych danych do logowania.

Wskazówki dla nadawcy towarów na platformie transportowej

Przede wszystkim kontrola:

  • Dokumentacji oraz kontrola osób, które dostarczają dokumenty.
  • Dowód rejestracyjny
  • Dowód osobisty
  • Zezwolenia
  • Listy przewozowe w oryginałach
  • Tożsamość kierowcy
  • Weryfikacja danych kontaktowych: mail oraz nr stacjonarny

Wskazówki dla Przewoźnika na platformie transportowej

Kontrola dokumentacji:

  • Weryfikacja spedytora
  • Sprawdzenie licencji
  • Autentyczność faxu, nr kontaktowych oraz maili
  • Weryfikacja ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora w ubezpieczalni

Podsumowanie

Nad bezpieczeństwem w TSL czuwają organizacje skupiające specjalistów. Dzięki temu przewoźnicy w kradzieżach, wyłudzeniach, napadach itp. biorą udział tylko w 15% przypadków.

W Polsce w niedługim czasie ma powstać instytucja SCARA zrzeszająca specjalistów ds. weryfikacji, bezpieczeństwa i zmniejszania ryzyka w rynku TSL.

Chociaż w transporcie morskim pod pojęciem fracht kryje się przewóz towarów, to w transporcie samochodowym warto zabezpieczać swój interes, aby otrzymać fracht, czyli formę zapłaty za przewóz ładunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read