Import towarów w standardowym trybie jest dłuższy i wymaga zamrożenia środków związanych z podatkami. Podstawową wadą jest fakt, że to agencja celna pobiera opłaty z tytułu podatku od importowanych towarów. Procedura uproszczona pozwala to odwlec w czasie. Dzięki niej rozliczenie VAT zostanie uwzględnione dopiero bezpośrednio w deklaracji podatkowej VAT-7. Ważne jest to, aby została ona złożona w terminie wskazanym w ustawie o VAT i została sporządzona za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Oczywiście zastosowanie uproszczonej procedury wymaga załatwienia wielu formalności. Musimy dokonać tego z odpowiednim wyprzedzeniem.
Procedura uproszczona
Spedycja międzynarodowa to trudny temat, którym warto aby zajęła się profesjonalna firma spedycyjna. Wiele osób pragnie odwlec w czasie rozliczania zobowiązań podatkowych przez organy celne. Zamiast tego będą one uwzględniane w deklaracji podatkowej. W tym celu musimy zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego / urzędu celno-skarbowego, gdzie możemy załatwić niezbędne formalności, czyli:
- Zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego chęci wdrożenia uproszczonej procedury importu towarów. Ważne jest to, aby nie przekroczyć narzuconego terminu. Dokument należy zgłosić przed rozpoczęciem następnego okresu podatkowego – w innym przypadku nie będziemy mogli rozliczyć importu w deklaracji podatkowej.
- Dostarczenie do urzędu celno-skarbowego niezbędnych dokumentów. Najwcześniej można złożyć je sześć miesięcy przed dokonaniem importu towarów. Wynika to z faktu, że muszą być one aktualne. Wymagana jest zaświadczenia, które potwierdza, że wszystkie zobowiązania podatkowe i ZUS zostały uregulowane. Nie możemy posiadać niezapłaconych zobowiązań. Ponadto musimy posiadać dokument potwierdzający, że jesteśmy czynnym podatnikiem VAT.
Zgłoszenie do organu celnego
Nie zapominajmy, że po dokonanym imporcie towarów w procedurze uproszczonej musimy także złożyć dokumentację w odpowiednim urzędzie celnym. Priorytetem jest to, aby potwierdzić rozliczenie zobowiązań podatkowych w deklaracji VAT. Jeśli tego nie zrobimy, to może zostać na nas nałożona dotkliwa kara. Trzeba wiedzieć, że na dostarczenie wspomnianego dokumentu również mamy określony czas – 4 miesiące po miesiącu, w którym zaistniał obowiązek podatkowy.
Procedura uproszczona wymaga bezwzględnego stosowania się do obowiązującego prawa. Braki w dokumentacji mogą nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach może zostać na nas nałożony zakaz stosowania procedury uproszczonej w imporcie towarów. Może on trwać nawet 36 miesięcy, czyli trzy lata. Właśnie dlatego poprawne uregulowanie kwestii formalnych powinno stać się priorytetem. Trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powstania długu celnego.