Strona głównaTransportJak może wyglądać polski transport za 10 lat?

Jak może wyglądać polski transport za 10 lat?

Ciągły wzrost tonażu przewożonych towarów oraz zwiększanie wymagań wobec pracowników z branży transportowej pogłębia niedobory, jeśli chodzi o względy kadrowe. Co więcej, przewoźnicy z Polski muszą się przygotować na to, że stoją przed nimi następne wyzwania. Wiążą się one między innymi z nowoczesnymi technologiami i koniecznością sprostania nowym przepisom prawnym.

Opracowanie przygotowane przez PWC, pozwoliło wskazać 5 najważniejszych sił, które będą kształtowały ten rynek przez najbliższe lata. Należy do nich między innymi:

  • wzrost przewozów w kraju w odniesieniu zarówno do importu, jak też eksportu towarów;
  • reorganizowanie przewozów międzynarodowych w związku ze zmianami w przepisach UE;
  • zbyt mała liczba kierowców;
  • digitalizacja, czyli wykorzystywanie możliwości zasobów cyfrowych;
  • industrializacja.

Nowoczesne technologie a zmiany w branży transportowej

Szczególnie istotna dla rozwoju transportu jest digitalizacja. Wszelkie rozwiązania z tej dziedziny są kluczowe dla obniżenia kosztów prowadzenia działalności, dopasowania świadczonych przez nas usług do zmiennych oczekiwań klienta i wprowadzania wysokiej wartości dodanej w firmie. Z perspektywy krótszego czasu posłużą one jedynie dużym przewoźnikom, których będzie stać na wdrożenie takich rozwiązań. W konsekwencji na rynku może zabraknąć miejsca dla mniejszych przedsiębiorców, bez dostępu do nowoczesnych technologii.

Przykładem cyfrowego systemu do zarządzania flotą jest WEBFLEET. Rozwiązanie to stanowi gwarancję bezpiecznego dostępu do wszelkich informacji niezbędnych do naprawdę skutecznego zarządzania pojazdami. WEBFLEET pozwoli zyskać załodze danej firmy stały kontakt z bazą. Dzięki temu na wszystkich urządzeniach mobilnych będzie można sprawdzać aktualne informacje na temat obecnej lokalizacji i sposobu wykorzystania pojazdów należących do floty przedsiębiorstwa. Ponadto technologia ta pozwala na to, aby w każdym momencie móc prześledzić dane związane z wydajnością poszczególnych pojazdów i wyeliminować ewentualne problemy w ich działaniu. Przydzielając zadania kierowcom, można jak najlepiej dobierać trasy, analizując sytuację na drodze w czasie rzeczywistym.

Samochody bez kierowców?

Innym obszarem, na który wskazują najnowsze analizy, jest autonomizacja pojazdów. Zautomatyzowanie obsługi samochodów dostawczych spowoduje obniżenie kosztów pracodawcy, natomiast wprowadzenie zdalnego nadzoru, czyli pojazdów, które będą kierowane bez kierowcy, nie tylko zmniejszy koszty, ale również ograniczy problem niedoboru pracowników.

Podsumowanie

Z roku na rok obserwuje się znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe, niestety nie idzie to w parze z liczbą zatrudnianych kierowców. W związku z czym trzeba poszukiwać nowych rozwiązań w dziedzinie nowych technologii, które pomogą zniwelować występującą tu lukę. Dziś cały świat dąży do automatyzacji procesów i szeroko pojętej cyfryzacji. Jak się okazuje, transport i przewozy stanowią jedną z tych dziedzin, w których te tendencje znajdą bardzo szerokie zastosowanie.

źródło: https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/fleet-management/vehicle-tracking/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read