Co znajdziesz w artykule?
Przeprowadzka to bardzo angażujące i męczące przedsięwzięcie. Kojarzy się z nerwami, chaosem, bałaganem i dużymi, nieprzewidzianymi kosztami. Jednak można ją zorganizować również bez nerwów i nadszarpnięcia budżetu. Podstawą jest dobre przygotowanie! Jak zaplanować przeprowadzkę?
Od czego zacząć przygotowania do przeprowadzki?
Pierwszym etapem przygotowań powinna być weryfikacja tego, co w ogóle ze sobą zabierasz. Planowanie przeprowadzki to dobry moment do tego, by pozbyć się rzeczy nieużywanych, zniszczonych i niepotrzebnych. Zdziwisz się, ile miejsca nagle się zrobi! Takie działanie pomoże wbrew pozorom również zredukować koszty transportu – może odpaść nawet kilka kartonów czy toreb.
Drugi etap to grupowanie tych rzeczy, których nie używasz na co dzień – książki, filmy, płyty CD, dokumenty czy akcesoria kuchenne. Im więcej czasu do planowanego dnia przeprowadzki, tym bardziej na spokojnie można zaplanować poszczególne etapy jej przygotowania.
Trzecim krokiem powinno być przygotowanie kartonów, taśm, sznurków i innych akcesoriów niezbędnych do zabezpieczenia i przetransportowania rzeczy.
Jeśli to możliwe, spakuj wszystko już na dzień przed przeprowadzką. Na sam koniec zostaw tylko te rzeczy, których będziesz używać w dniu wyjazdu: na przykład czajnik elektryczny, ręczniki czy kosmetyki, których używasz w ciągu dnia.
Takie drobne przedmioty możesz bez problemu wrzucić do bagażu podręcznego w ciągu kilku chwil.
Zaplanuj dzień przeprowadzki i poszukaj transportu
Kiedy wszystkie rzeczy masz jeszcze schowane do szafek, trudno oszacować gabaryty całego bagażu. Dlatego warto zawsze założyć, że będzie to o kilka paczek więcej niż się spodziewasz.
Takie wstępne oszacowanie ilości bagażu jest potrzebne do tego, by znaleźć firmę transportową dysponującą samochodem odpowiedniej wielkości. Może nią być firma przeprowadzkowa FORTIS, posiadająca duże doświadczenie i świadcząca usługi wysokiej jakości.
W miarę możliwości zorientuj się również, czy w miejscu, z którego będziesz się przeprowadzać, a także w docelowej lokalizacji, jest odpowiednio dużo miejsca do tego, by bez problemu można podjechać samochodem dostawczym jak najbliżej wejścia. Nikt nie chce nosić przecież szafy czy lodówki przez kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset metrów.
Zorientowanie się co do możliwości swobodnego podjazdu jest istotne także ze względu na czas. Działanie według gotowego planu pozwoli na zaoszczędzenie go oraz nerwów.
Jak znaleźć dobrą firmę transportową?
Wiele niemiłych niespodzianek związanych jest niestety z firmą transportową. Często wybierana jest w pośpiechu, co wiąże się z tym, że cennik czyta się pobieżnie, a o umowie czy kosztorysie nawet się nie pamięta.
Otrzeźwienie przychodzi zwykle wówczas, gdy otrzymuje się fakturę. Dlatego, aby zapobiec rozczarowaniu, poświęć trochę czasu na porównanie ofert i dopytanie o wszystkie szczegóły i koszty dodatkowe.
Jeśli chcesz mieć pewność, że przy rozliczeniu nie spotka Cię żadna niemiła niespodzianka, poproś o kosztorys. Taki dokument pozwoli przyjąć pewne widełki i przygotować się finansowo.