Co znajdziesz w artykule?
Niezależnie czy właśnie sprzedajesz swój samochód albo zamierzasz zakupić nowy pojazd, warto zapoznać się ze wszelkimi informacjami związanymi z autami powypadkowymi. Dobrze zapoznać się z kilkoma cechami, dzięki którym rozpoznasz, czy dany samochód był wcześniej uczestnikiem wypadku. Nie dasz się dzięki temu oszukać przez fałszywych sprzedawców. Jeśli samochód, który posiadasz, uległ wypadkowi, należy dowiedzieć się o wszystkich jego uszkodzeniach oraz defektach. W poniższym artykule dowiesz się, jak rozpoznać samochód po wypadku.
Wymiana elementów
Po zakupie samochodu bardzo łatwo jest dostrzec czy dane elementy zostały wymienione, czy nie – widać to po reflektorach, pasach bezpieczeństwa oraz częściach typu zderzak i szyby. Jeśli tylko zauważysz lub dowiesz się, że co najmniej jeden z tych elementów był wymieniany wcześniej, od razu należy zapytać się, co się stało i dokonać odpowiedniej analizy. Raczej ciężko jest zajmować się samemu tuningiem samochodu w zaawansowanym stanie – niekiedy również, gdy samochód jest fabrycznie nowy. Wszelkie zmiany oraz nieprawidłowości mogą świadczyć o uczestnictwie pojazdu w wypadku lub poważnej kolizji.
Lakierowanie samochodu
Podczas zakupu wielu kupujących sprawdza dany pojazd specjalnym miernikiem do wykrycia grubości powierzchni lakieru i my również powinniśmy sami tak zrobić. W nieco starszych egzemplarzach lub nie odpowiednio przygotowanych do sprzedaży widać duże grubości szpachli czy złe zamalowanie lakierem elementów nadwozia. Nieprawidłowości lakiernicze można również łatwo sprawdzić w warsztatach samochodowych, gdzie fachowcy ocenią stan pojazdu. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę także na korozję, czy występuje na karoserii samochodu, co może być spowodowane wymianami oraz wizytą u lakiernika w przyszłości.
Nieprawidłowości w dokumentach
Podczas zakupu pojazdu ówczesny właściciel powinien ujawnić nam wszelkie dokumenty związane z samochodem, mowa szczególnie o książeczce serwisowej, ubezpieczeniu czy podstawowych dokumentach jak karta pojazdu (o ile była wydana) czy dowód rejestracyjny. Jeśli mamy taką możliwość, sprawdźmy, czy przebieg pojazdu jest oryginalny. Gdy zauważysz pewne nieprawidłowości, poinformuj o tym właściciela oraz przejrzyj umowę, a następnie zastanów się nad zakupem danego modelu samochodu.
Co zrobić z autem powypadkowym?
Wiele kierowców po wypadku ma dylemat, co zrobić ze swoim samochodem, szczególnie jeśli uległ poważnym uszkodzeniom. Z pewnością przez jakiś czas nie będzie mógł go sprzedać, ponieważ zadecydują o tym odpowiednie służby, aby można było dalej z niego korzystać. Gdy nie doszło do większych uszkodzeń, można próbować go naprawić, a następnie dalej z niego korzystać. Niektórzy próbują sprzedać, ale nie każdy chce kupić auto powypadkowe. Nie powinniśmy przede wszystkim ukrywać, że taka sytuacja miała miejsce i należy dowiedzieć się o wszystkich uszkodzeniach. Gdy posiadamy uszkodzony samochód, najlepszym rozwiązaniem będzie zejście z ceny lub oczekiwanie na osobę, która zgodzi się pokryć ewentualne dalsze koszty naprawy.
Możesz również swój uszkodzony czy niesprawny samochód oddać do odpowiedniego skupu, gdzie chętnie przyjmują wszystkie pojazdy. Skup aut powypadkowych Warszawa Białołęka jest w stanie przyjąć auto po wypadku zarówno mniej, jak i bardziej uszkodzone. Gwarantujemy, że transakcja przebiegnie szybko, a gotówkę otrzymasz do ręki na miejscu.
źródło zdjęcia: freepik.com