Strona głównaPoradyJak uniknąć uszkodzenia towaru?

Jak uniknąć uszkodzenia towaru?

Im dłuższa droga i więcej punktów przerzutowych, tym większe ryzyko, że przewożony towar nie dotrze do odbiorcy w stanie idealnym. Za straty można obciążyć przewoźnika, lepiej jednak po prostu odpowiednio zabezpieczyć transportowane przedmioty. Na co zwrócić uwagę?

Największe zagrożenia dla przesyłki

Upadek, zgniecenie, uderzenie, wstrząsy, niewłaściwa temperatura, woda – to najczęstsze przyczyny zniszczenia towaru podczas jego transportu. Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są przedmioty delikatne, z kruchych materiałów bądź o skomplikowanej budowie, jak szkło czy elektronika. Towary szybko psujące się muszą jeszcze mieć zapewnioną optymalną temperaturę, wentylację i poziom wilgoci.

Z tego względu transportowane przedmioty zawsze umieszcza się w takich opakowaniach, które są najlepiej dopasowane do rodzaju towaru – przykładowo, książki czy płyty trafiają do płaskich, kartonowych pudełek, butelki z winem umieszczane są w skrzynkach z ochronnym wypełniaczem, warzywa przewożone są skrzynkach, a sypkie materiały w specjalnych beczkach albo workach. Towary o specyficznych kształtach mogą wymagać opakowań produkowanych na wymiar oraz dodatkowego wypełnienia.

Niebezpieczna przesyłka

Szczególną kategorią są towary niebezpieczne, ponieważ tutaj problemem są nie tylko straty materialne wynikające ze zniszczenia przesyłki, ale przede wszystkim zagrożenie dla otoczenia. Tego typu materiały muszą być idealnie zabezpieczone, oznakowane ostrzegawczymi nalepkami i przewożone wyłącznie takimi środkami transportu, które są do tego przystosowane.

Staranne zabezpieczenie

Zniszczenia towaru nie są niczym niezwykłym, ale te straty zawsze można ograniczyć do minimum. Najczęściej do uszkodzeń produktów dochodzi wtedy, gdy pakunki z towarem są nieprawidłowo rozmieszczone, co prowadzi do tego, że podczas drogi przemieszczają się one w różnych kierunkach zamiast pozostać na swoim miejscu.

Do wypełnienia przestrzeni między ładunkami można wykorzystać specjalne, poduszki piankowe, poduszki powietrzne a także krążki blokujące, dostępne np. na pro-trans.pl. Pudełka i skrzynki najlepiej owinąć szczelnie folią i spiąć paskami zabezpieczającymi, do cięższych towarów nadają się mocne taśmy spinające. Nie bez znaczenia jest sposób ułożenia towaru w pojeździe – paczki nie mogą się przesuwać, ale też pakunki z góry nie powinny przygniatać opakowań na dole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read