Strona głównaMotoryzacjaLimuzyna - jaki to typ samochodu?

Limuzyna – jaki to typ samochodu?

Limuzyny to szczególna kategoria samochodów. Kojarzone z luksusem i wysokim statusem społecznym, wielkie, majestatyczne albo krzykliwe i ekstrawaganckie – co czyni limuzynę godną swojej nazwy?

Duże, eleganckie auto

Klasyczna limuzyna to samochód z zamkniętym nadwoziem, czterodrzwiowy, wyraźnie dłuższy i większy od standardowych aut miejskich. Limuzyna najczęściej jest czarna albo biała, choć spotyka się także inne kolory, jak czerwień albo złoto. Limuzyna nie jest samochodem, który prowadzi się samemu – z przodu zawsze jest szofer, a właściciel oraz jego goście siedzą w specjalnie wydzielonej przestrzeni dla vip-ów.

Liczba miejsc zależy od modelu. W wielu tradycyjnych limuzynach są cztery miejsca siedzące, w dłuższych samochodach pojawiają się jeszcze dodatkowe kanapy po bokach albo wygodne, rozkładane siedzenia, wykorzystywane wtedy, gdy autem jedzie więcej osób niż zazwyczaj.

W najbardziej luksusowych limuzynach miejsca pasażerów oddzielone są od kabiny kierowcy szybą lub zaciemnioną ścianką (tzw. dual cowl), dzięki czemu można zapewnić sobie większą prywatność. Komunikacja z szoferem odbywa się przez telefon.

Luksusowe wyposażenie

Limuzynę wyróżnia nie tylko wielkość, ale i jakość. W luksusowym aucie nie ma oczywiście miejsca na plastiki i tanie tkaniny – do wykończenia limuzyny wykorzystuje się wyłącznie drogie, eleganckie materiały, jak naturalna skóra czy szlachetne gatunki drewna.

Stylowe materiały to nie wszystko. W limuzynie można liczyć na wiele udogodnień, które uprzyjemniają pasażerom podróż, jak wysokiej klasy sprzęt grający, wielostrefowa klimatyzacja, barek, telefon, telewizor – to sprawia, że coraz chętniej wynajmuje się limuzyny na wesela, studniówki, wieczory panieńskie, do przewozu ważnych gości. Firmy, które oferują wynajem limuzyny, jak np. viplimuzyny.com, zapewniają także szofera.

Inne modele

Dzisiaj pojęciem „limuzyna” określa się także samochody, które formalnie nie podpadają pod tę kategorię, jednak ze względu na swój luksusowy charakter mogą być traktowane jako auto specjalnego przeznaczenia – to samochody o nadwoziu typu sedan, takich marek jak Lexus, Mercedes czy BMW.

Popularne są też limuzyny ekstrawaganckie, specjalnie wydłużone albo z nietypowym wykończeniem, oraz luksusowe samochody sportowe i terenowe, które właśnie za sprawą drogich przeróbek zaliczają się do kategorii „limuzyn”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read