Strona głównaLogistykaLogistyka magazynowa – czym jest i jak wykorzystać ją w swojej firmie?

Logistyka magazynowa – czym jest i jak wykorzystać ją w swojej firmie?

Magazyn to element, bez którego łańcuch dostaw nie mógłby funkcjonować. Z pewnością nie raz widzieliśmy ogromne, nowoczesne budynki stojące poza miastem, gdzie co chwilę odjeżdżają kolejne samochody ciężarowe. Pierwszą z funkcji jakie pełnią jest bezpieczne przechowywanie towarów jednej lub wielu firm. Po drugie, pozwalają one na sprawny przepływ towarów i kontrolę całego procesu. Natomiast, żeby rzeczywiście działało to bez zarzutu, należy dookreślić kilka, niezwykle ważnych wytycznych. Bez ich zapewnienia, praca i wykonywane czynności nie będą w pełni efektywne bądź w ogóle nie będą możliwe do wykonania. I to właśnie tu przychodzi z pomocą logistyka magazynowa. A czym ona właściwie jest? Kryją się pod nią czynności, które są wykonywane w ramach planowania oraz zarządzania towarami. To dzięki niej, pracownicy mają możliwość kontroli i ciągłego monitorowania ich przepływu oraz obsługi. Co więcej, umożliwia ona skuteczne dostosowywanie rozwiązań do posiadanych wymagań. Wszystko to sprowadza się do efektywnego funkcjonowania zarówno całego magazynu, jak i innych procesów zachodzących w firmie. Co więc logistyka magazynowa obejmuje i co należy uwzględnić?

Wykonaj projekt logistyczny magazynu

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na zaplanowaniu wszelkich niezbędnych szczegółów, które związane są z samym rozkładem wyposażenia magazynu. Wszystko to przełoży się bowiem na sprawność i efektywność wykonywanej pracy magazynowej. Z tego powodu, powinniśmy uwzględnić szereg czynników. Warto dokładnie skupić się na tym zadaniu, ponieważ jedynie odpowiednie zaplanowanie sprawi, że logistyka magazynowa w ogóle będzie miała sens. Zacznijmy od dokonania analizy potrzeb i celów firmy. Pozwoli to na prawidłowe zdefiniowanie wyposażenia obiektu, które uzależnione jest właśnie od specyfiki prowadzonej działalności. Co warto wziąć pod uwagę? Na pewno nie powinniśmy zapomnieć o określeniu przewidywanej ilości towarów, tego ile będzie przyjęć oraz wydań, a także przeanalizowaniu ogólnego modelu przedsiębiorstwa.

Obsługa towarów

To, co nie powinno zostać pominięte to bez wątpienia obsługa towarów w magazynie. Składa się na nią zarówno składowanie, jak i transport. Logistyka magazynowa ma za zadanie nadać temu schemat, który będzie przynosił maksymalne korzyści i usprawni pracę pracowników. Odwołując się do wcześniej sporządzonego planu powinniśmy zorientować się jakie urządzenia przeładunkowe są nam niezbędne, jaki system magazynowania zastosować oraz jakie metody w trakcie zarządzania ładunkami chcemy wprowadzić. Pierwszy z elementów dotyczy zarówno liczby, jak i trybu pracy. Mamy do dyspozycji dwie, główne grupy urządzeń – manualne i automatyczne. Ponadto, musimy zastanowić się nad rodzajem regałów, które umieścimy w hali magazynowej. Oprócz tego, nie zapomnijmy o przeanalizowaniu samego charakteru towarów, które będziemy tam przechowywać. Ich masa i wielkość również wpłyną na ostateczną decyzję.

Przygotowywanie zamówień

Logistyka magazynowania obejmuje szeroki wachlarz czynników i nie sposób wszystkich wymienić, natomiast warto wspomnieć o jeszcze jednym, a mianowicie o przygotowywaniu zamówień. Sposób w jaki będzie funkcjonował cały magazyn wpłynie na każdą kolejną czynność. Będzie dotyczyć to między innymi pakowania oraz wydawania towaru. Choć mogłoby wydawać się, że nie jest to zbyt istotne, w rzeczywistości odgrywa niezwykle ważną rolę z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa. Kompletowanie zamówień może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze, może być to „człowiek do towaru”, czyli to pracownik idzie do określonego miejsca, by wziąć dany produkt. Drugą możliwością jest „towar do człowieka”, gdzie automatyczne systemy doręczają niezbędne artykuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read