Strona głównaPoradyMateriały na nagrobki – najpopularniejsze rodzaje

Materiały na nagrobki – najpopularniejsze rodzaje

Pierwsza informacja o tym, że ktoś bliski z Twojej rodziny zmarł to zawsze jeden z najgorszych momentów w życiu, który wiąże się z przeżywaniem żałoby, ale jednocześnie potrzebą załatwienia wielu różnorodnych formalności związanych z organizacją pochówku. W tym celu niezbędne jest między innymi zlecenie wykonania nagrobka, a żeby było to możliwe, trzeba jasno i precyzyjnie określić z jakiego materiału chcemy, aby pomnik ku czci zmarłego krewnego został wykonany. Istnieje szeroki wachlarz możliwości dotyczących tworzyw i surowców z jakich robi się współcześnie płyty nagrobne, nim jednak zdecydujemy się na to, aby cokolwiek komukolwiek zlecić, obowiązkowo radzimy dowiedzieć się po krótce na temat każdego z materiałów.

Granit

Spośród szeregu rozmaitych rodzajów materiałów grobowych, to właśnie granit jest bez dwóch zdań najlepszy. Takie są opinie zarówno osób, które niegdyś zlecały już budowę rodzinnej mogiły, jak i firm kamieniarskich specjalizujących się w realizacji tego typu zadań. Opisywany materiał posiada wielorakie cenne właściwości fizyczne, które przesądzają o jego trwałości – bez względu na wilgoć, ścieranie, wahania temperaturowe. Solidna płyta nagrobkowa, czyli właśnie taka z granitu, powinna być odporna na wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, średni okres „żywotności” granitowych wyrobów wynosi nierzadko nawet i kilkadziesiąt lat. Dodatkowo, granit czyści się bardzo łatwo i sprawnie, nie wymaga on szczególnej dbałości i żadnej specjalistycznej pielęgnacji. W porównaniu z innymi materiałami, jest on także wyjątkowo estetyczny, bowiem może występować w rozlicznych odcieniach kolorystycznych. Niestety, jego minusem jest wysoki koszt.

Marmur

Wybór materiału takiego jak marmur na realizację płyty nagrobnej pozwala na zaoszczędzenie nieco środków pieniężnych, ale mimo wszystko jest to dużo mniejsza odporność na uszczerbki niż w przypadku droższego, ale i znacznie solidniejszego granitu. Co więcej, marmur nie jest aż tak wytrzymały na radykalnie zmieniające się warunki atmosferyczne czy wahania temperaturowe. Do tego, trzeba uważać na używane detergenty, bowiem niektóre związki chemiczne prowadzą do matowienia struktury marmurowych płyt nagrobnych.

Piaskowiec

Biorąc pod uwagę kwestie czysto estetyczne, jednym z najbardziej polecanych rodzajów materiałów nagrobnych okazuje się piaskowiec. Jego tonacja barwna może być tak różna, że każdy jest w stanie znaleźć odpowiadający jego zapotrzebowaniu ocień – od żółci, rzez czerwień, aż po lekkie szarości. Niestety jednak, również jak w przypadku marmuru – granit pozostawia daleko w tyle piaskowiec jeśli chodzi o trwałość. Nie jest on jednakże wymagającym surowcem. Zbędę są czasochłonne zabiegi konserwujące, ale po zaledwie kilku latach od wykonania, koniecznie trzeba poddać piaskowiec renowacji – bez względu w zasadzie na to, jak prezentuje się grobowiec wizualnie.

Lastriko

Jeszcze czymś innym w dziedzinie materiałów nagrobnych okazuje się być lastriko, czyli specjalne tworzywo jakie robione jest z zastosowaniem mieszanki wody, cementu, kruszywa. Cechą wyjątkową jest tu charakterystyczna mozaikowa struktura tego materiału. Obecnie w naszym kraju nie brak chętnych na inwestycję w grobowiec z omawianego surowca. Na pewno o jego wyborze przesądza dość niska stawka cenowa należna zarówno za robociznę, jak i samo tworzywo.

Niezależnie od tego, jaki grobowiec zdecydujesz się wykonać, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych i renomowanych firm funeralnych takich jak chociażby Jakubisiak, za pośrednictwem których możesz uzyskać wartościowe informacje, porównanie bieżących cen obowiązujących w branży oraz cenne wskazówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read