Strona głównaLogistykaMetody wyceny zapasów w magazynie: FIFO, LIFO, FEFO

Metody wyceny zapasów w magazynie: FIFO, LIFO, FEFO

Jakie wyróżniamy metody wyceny zapasów w magazynie?

W każdym przedsiębiorstwie posiadającym magazyn mamy do czynienia z kilkoma koncepcjami przepływu znajdujących się tam zapasów. Otóż mowa tutaj o metodach wyceny zwanymi: FIFO, LIFO oraz FEFO. Wybierając dla siebie najkorzystniejszą zasadę dotyczącą kolejności wydawanych zapasów, każdy przedsiębiorca musi na początku każdą z nich dokładnie przeanalizować. Dlaczego? Jest to bardzo ważne, ze względu na zmieniające się nieustannie ceny zakupywanych materiałów. Poprzez odpowiednio dobraną formę wyceny zapasów, osoby zarządzające przedsiębiorstwem mogą liczyć na szybką, elastyczną oraz bezproblemową realizację przyjętych zleceń. Oczywiście, wybór koncepcji ma ogromne znaczenie dla pracowników pracujących w magazynie, a także jest ono istotne dla wyglądu całego magazynu. Magazyn, czyli miejsce składowania i wydawania zapasów należy dostosować do wybranej metody wyceny. Otóż pod każdą koncepcją kryją się inne sposoby składowania zapasów znajdujących się w magazynie.

Metoda FIFO

Metoda FIFO, rozwijając skrót: First In, First Out (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) jest przez przedsiębiorców najczęściej wybieraną koncepcją. Zasada działania tej koncepcji jest prosta, otóż: materiały, które pojawiły się w danym przedsiębiorstwie najwcześniej, z magazynu rozchodowane są również jako pierwsze. Wyobrażając sobie sposób składowania danych zapasów, można zauważyć, że przy wycenie FIFO przedsiębiorstwa mają do czynienia z ciągłym przepływem zapasów.

Metoda LIFO

Metoda LIFO, rozwijając skrót: Last In, First Out (ostatnie weszło, pierwsze wyszło) jest to zasada, w której najwcześniej wydawany jest materiał, który został przyjęty do magazynu najpóźniej. Zatem jest ona przeciwieństwem zasady FIFO. W tej koncepcji można sobie wyobrazić składowisko węgla, czyli każdy klient przyjeżdżający po zamówiony węgiel, bierze ten, który jest na wierzchu. LIFO jest rzadko stosowaną metodą, ponieważ mogą korzystać z niej tylko branże, w której zalegające zapasy się nie starzeją.

Metoda FEFO

Metoda FEFO, rozwijając skrót: First Expired, First Out (pierwsze tracące ważność, pierwsze wyszło) jest stosowana przez przedsiębiorstwa, w których znaczenie ma termin ważności towarów. Zatem, w szczególności chodzi tu o produkty spożywcze, farmaceutyczny, czy także środki chemiczne. Zasada ta najprościej mówiąc oznacza, że wychodzą jako pierwsze z magazynu towary te, których termin przydatności do spożycia się kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read