Strona głównaPoradyNa co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytu samochodowego?

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy jest szansą na zakup fabrycznie nowego pojazdu bez nadmiernego obciążania domowych finansów. Zanim jednak zdecydujesz się na zaciągnięcie zobowiązania w konkretnym banku, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Dzięki temu unikniesz podpisania mało korzystnej umowy kredytowej.

Na zaciągnięcie kredytów samochodowych decyduje się wielu Polaków. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że wybór konkretnej oferty jest dobrze przemyślany. Koniecznością jest przede wszystkim porównanie propozycji – ze szczególnym uwzględnieniem kilku aspektów. W podjęciu decyzji pomoże odpowiedź na poniższe pytania.

Jak duża będzie wpłata własna?

Aby zaciągnąć kredyt samochodowy, potencjalny kredytobiorca musi liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty „na start” – banki najczęściej wymagają wpłaty własnej. Zanim jednak podpiszesz umowę, sprawdź, ile trzeba będzie „zainwestować”. Niektóre instytucje mają w tym aspekcie duże wymagania, ale znajdziesz też kredyty samochodowe z wpłatą własną już od 10%.

Pamiętaj jednak, że jest to minimalna opłata. Jeśli dysponujesz większą gotówką, możesz wpłacić więcej. Dzięki temu możesz uzyskać niższą ratę lub skrócić okres finansowania.

Ile wyniesie miesięczna rata?

Zastanawiasz się, ile miesięcznie będzie kosztować Cię finansowanie auta? Wykorzystaj kalkulator kredytu samochodowego, za pomocą którego oszacujesz wysokość raty. Ciekawym narzędziem jest kalkulator przygotowany dla osób zainteresowanych Kredytem SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Banku. Dzięki niemu z łatwością dopasujesz warunki kredytu do adekwatnych potrzeb i sytuacji materialnej.

Przykład. Załóżmy, że za samochód chcesz płacić miesięcznie nie więcej niż 800 zł netto. Interesuje Cię 30% wpłata własna i okres finansowania wynoszący 3 lata. Na podstawie tych parametrów otrzymujesz informację o tym, jakie pojazdy możesz nabyć. Są to m.in.:

  • Toyota Yaris – już od 388 zł brutto za miesiąc
  • Toyota Corolla Hatchback – od 661 zł brutto za miesiąc
  • Toyota C-HR – już od 756 zł brutto za miesiąc.

Rozpiętość kosztowa jest tak duża, co pozwoli znaleźć samochód najlepiej wpisujący się w oczekiwania.

Reprezentatywny przykład dla Kredytu SMARTPLAN na zakup nowego samochodu w cenie 77008,03 zł, wpłata własna 29611,48 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8,41 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 47396,55 zł, całkowita kwota do zapłaty 58214,03 zł, oprocentowanie zmienne 5,99 %, całkowity koszt kredytu 10817,48 (w tym prowizja 5,38 % (2549,93 zł) odsetki 8267,55 zł), 47 miesięcznych rat równych w wysokości 857,10 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 17930,33 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień́ 2019-03-06 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć – koszt niewliczony do RRSO. Powyższe kalkulacje są aktualne na dzień 2019-10-22.

Czy istnieje możliwość wymiany samochodu po kilku latach?

Istotą standardowych kredytów samochodowych jest możliwość stania się właścicielem auta po zakończeniu umowy. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby po tym czasie sprzedać pojazd i kupić nowy, ale kwestia poszukiwania nabywcy leży wyłącznie po stronie właściciela.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytów z tzw. cykliczną wymianą pojazdów (np. Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy). Na podstawie umowy, dealer gwarantuje odkupienie finansowanego samochodu, dzięki czemu kredytobiorca otrzymuje pieniądze pozwalające na pokrycie ostatniej raty oraz wpłaty własnej kolejnego kredytu.

Jeśli chodzi o kredyt samochodowy, kalkulator wykorzystaj również do tego, aby oszacować opłacalność takiego rozwiązania.

Kupujesz samochód na kredyt? Skorzystaj z wyprzedaży

Końcówka roku to dobra szansa, aby samochód na kredyt nabyć w jeszcze korzystniejszej cenie. Sprzyja temu tzw. wyprzedaż rocznika – akcja, która polega na oferowaniu tegorocznych pojazdów z dużymi rabatami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read