Strona głównaLogistykaNa czym polega logistyka kontraktowa?

Na czym polega logistyka kontraktowa?

Jedną z kluczową kwestii, na której zależy właścicielowi każdej firmy jest dążenie do racjonalizacji kosztów jej prowadzenia. Przedsiębiorstwo jest pewnego rodzaju organizmem, na który składa się wiele elementów. Jednym z nich jest logistyka. Wspomniana jest tutaj nie bez powodu, ponieważ jest to sektor, na którym faktycznie można zaoszczędzić, jednocześnie nie tracąc na jakości usług. Posiadanie własnych magazynów, sprzętu, systemów i personelu generuje duże koszty. Można jednak je ograniczyć, stawiając na logistykę kontraktową. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych usług outsourcingowych. Łącząca tradycyjną logistykę z procesami zarządzania łańcuchem dostaw.

Logistyka kontraktowa -jakie usługi obejmuje?

Głównym zadaniem w magazynowaniu jest składowanie towarów w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Proces zaczyna się od momentu wejścia artykułów do magazynu, aż do jego wyjścia. Jednak logistyka kontraktowa jest dużo bardziej rozbudowana, obejmując tym samym wiele różnych usług. Jedną z nich jest przeładunek kompletacyjny, którego celem jest przeładowanie i przekazanie ładunku do dalszego transportu. Wszystkie działania wykonuje operator. Co więcej, firmy oferujące logistykę kontraktową mają specjalną ofertę dla sklepów internetowych. Wiąże się ona z całą obsługą towarów. Pracownicy odbierają produkty od dystrybutora, magazynują je, zarządzają nimi i zlecają wysyłkę do końcowego klienta. Możliwe są również zwroty i reklamacje. Często pojawia się również usługa copackingu, w ramach której wykonuje się foliowanie i etykietowanie, zgodnie z wytycznymi klienta.

Jakie zalety przynosi to rozwiązanie?

Największymi zaletami usług spedycyjnych, czyli tych związanych z logistyką transportową są oszczędność czasu, pieniędzy, a także wygoda. Właścicielom firm odpada konieczność zakupu sprzętu, wynajmu przestrzeni magazynowych czy zatrudniania wykwalifikowanego personelu. Wszystko to leży po stronie firmy wykonującej zlecone im usługi. A usługi mogą być różne, w zależności od potrzeb. Poza przechowywaniem asortymentu, w ofercie znajdują się zadania związane z projektowaniem i planowaniem łańcuchów dostaw, przetwarzaniem i realizacją zamówień, a także transportem towarów. Warto również podkreślić, że decydując się na logistykę kontraktową powierzamy konkretnej firmie zadania, a także towar, za które to ona bierze odpowiedzialność.

Dla kogo przeznaczona jest logistyka kontraktowa?

Zgłębiając tematykę logistyki kontraktowej często zastanawiamy się czy dana oferta będzie odpowiednia dla naszej firmy. Jest to bardzo ważne pytanie, ale odpowiedź nie jest taka prosta. Usługi outsourcingowe obejmujące transport krajowy i międzynarodowy są chętnie wybierane, ponieważ jest to bardzo wygodne wsparcie. Firma nie musi inwestować we własny sprzęt, przestrzeń magazynową, kompetencje i personel, ponieważ to wszystko zapewnia firma zewnętrzna. To świetny pomysł na start! Jednak funkcjonujące już od lat przedsiębiorstwa na rynku również mogą skorzystać z tej opcji. Koszt utrzymania własnej floty, infrastruktury i pracowników wykonujących swoje zadania jest nieporównywalnie wyższy od logistyki kontraktowej. Jest to rozwiązanie dla każdej firmy zajmującej się handlem, bez względu na długość istnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z Completio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read