Strona głównaTransportNajczęstsze problemy firm transportowych – jak poprawić funkcjonowanie firmy dzięki systemom TMS?

Najczęstsze problemy firm transportowych – jak poprawić funkcjonowanie firmy dzięki systemom TMS?

Branża transportowa stale się rozwija. Z roku na rok powstaje coraz więcej firm, świadczących usługi przewozu ładunków czy pasażerów. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach jest to świetny pomysł na biznes, jednak zanim nowo powstałe przedsiębiorstwo transportowe zacznie przynosić wymierne zyski, jego właściciele muszą zmierzyć się z licznymi problemami, które staną im na drodze.

Z jakimi problemami muszą mierzyć się firmy transportowe?

Wśród największych zagrożeń dla branży transportowej znajduje się brak płynności finansowej. Wynika to głównie z faktu, że kontrahenci często nie dotrzymują terminów płatności, przez co firmy muszą pokrywać koszty obsługi zlecenia z własnej kieszeni. Na zadłużenia najbardziej narażone są młode przedsiębiorstwa, gdyż ich początkowy kapitał bardzo szybko się kurczy, a zlecenia przyjmowane są po zaniżonych stawkach.

Kolejnym dużym problemem są różnego rodzaju uszkodzenia floty i ładunków, które mogą być następstwem wypadków komunikacyjnych, rabunków, niewłaściwego stanu przesyłki i wielu innych. Dokładając do tego problemy z organizacją pracy, dana firma transportowa może znaleźć się w ogromnym bałaganie, który skutkować będzie dużymi stratami pieniężnymi. Należy pamiętać o tym, że branża TSL wymaga od pracowników i zarządzających osób silnej koncentracji i dobrego zorganizowania, bo bez tego niemożliwa jest skuteczna kontrola finansów, przemyślane rozdysponowanie zleceń, śledzenie floty i dopełnianie niezbędnych formalności. 

systemy tms mbis

W kontekście problemów firm transportowych należy wspomnieć również o pustych przewozach, które dla firmy nie przynoszą żadnych zysków, lecz pomimo to generują duże koszty, wynikające m.in. z konieczności opłacenia paliwa, opłat autostradowych. diety i wynagrodzenia kierowcy. Aby zminimalizować liczbę pustych przewozów, trzeba zadbać o odpowiednie zaplanowanie kolejnych zleceń.

Czym są systemy TMS?

Problemów, które notorycznie pojawiają się w firmach transportowych w rzeczywistości jest znacznie więcej. To, o czym również należy wspomnieć to brak TMS, czyli systemu zarządzania transportem. TMS to nowoczesne rozwiązanie informatyczne, które powstało, aby ułatwić, usprawnić i przyspieszyć działanie firm działających w branży TSL. Niestety na rynku wciąż obecny jest duży odsetek przedsiębiorstw, które swoją pracę opierają na archaicznych systemach czy arkuszach kalkulacyjnych. Skutkuje to brakiem efektywności, wolnym podejmowaniem decyzji, słabym monitorowaniem płatności i problemami z integracją oddziałów, pracowników i floty.

TMS (Transportation Management System) to rozwiązanie, które dedykowane jest firmom świadczącym usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Wesprą one procesy monitorowania, planowania, rozliczania i zarządzania środkami transportu. Systemy TMS wyposażone zostały w szereg funkcjonalności, które nie dość, że redukują wydatki przedsiębiorstw, to dodatkowo minimalizują ryzyko pojawienia się wyżej opisywanych problemów.

systemy tms mbis

Systemy dla firm transportowych i spedycyjnych

Systemy informatyczne dla branży TSL to obecnie niezastąpione narzędzie w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jednym z nich jest TMS Nawigator – mbis.pl, który po odpowiednim doborze zestawów poszczególnych modułów, doskonale sprawdzi się w firmach o szerokiej specyfice działania i zróżnicowanych potrzebach rozliczeniowych. TMS Nawigator pokryje wszystkie procesy operacyjne w firmie, przeanalizuje rentowność poszczególnych zleceń, zapewni prosty kontakt z poszczególnymi pracownikami, a także skutecznie rozdysponuje konkretne zadania. Systemy informatyczne dla firm transportowych i spedycyjnych to prosty sposób na rozwiązanie problemów i zwiększenie przychodów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read