Strona głównaPoradyOdnawianie bramy garażowej – jak przywrócić dawny wygląd?

Odnawianie bramy garażowej – jak przywrócić dawny wygląd?

Bramy garażowe zużywają się dokładnie w takim samym stopniu, jak inne elementy wykorzystane do wykończenia domu. Nie ma znaczenia, czy skorzystaliśmy z usług uznanego producenta, wybierając tylko najlepsze materiały. Naturalną rzeczą jest, że pod wpływem codziennego, intensywnego użytkowania, drzwi do garażu z czasem przestaną działać tak płynnie albo prezentować się tak dobrze jak przedtem. W takich sytuacjach pewnie od razu pojawia się myśl, że trzeba dokonać wymiany. Tymczasem kupno nowej bramy garażowej należy potraktować jako ostateczność, kiedy drobne, niewymagające wielkich kosztów naprawy nie zdadzą egzaminu.

Dbaj, to naprawa nie będzie konieczna

Przede wszystkim po wstawieniu bramy garażowej powinniśmy pamiętać o tym, że ona również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli będziemy regularnie o nią dbać, to posłuży nam przez dłuższy czas. W związku z tym renowacja nie będzie wcale potrzebna. Przede wszystkim bramę należy od czasu do czasu myć, nie tylko od zewnętrznej strony. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale także odciążymy cały mechanizm. Uwagę należy poświęcać również elementom systemu automatycznego otwierania. Dobrze od czasu do czasu naoliwić te części, które powinny działać płynnie, a piasku i kurzu pozbywać się chociażby przy pomocy sprężonego powietrza. Raz lub dwa razy do roku możemy wynajmować fachowca, który wyreguluje sprężyny i dokładnie sprawdzi, czy wszystko funkcjonuje bez zarzutu, łącznie z uszczelkami.

Malowanie bramy garażowej

Na powierzchni drzwi do garażu pojawiły się nieestetyczne plamy i zarysowania, których nie da się już pokonać zwykłym myciem? A może zdecydowaliśmy się na białą bramę garażową, która pożółkła, a przez to odcina się od reszty domu? W takim przypadku również nie musimy od razu dokonywać wymiany. Zamiast tego możemy samodzielnie, w kilku prostych krokach, przemalować drzwi, tak by przywrócić im dawną świetność.

Czym pomalować bramę garażową? Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana, ponieważ jedne emalie będą przeznaczone do drewna, a inne do metalu. Powinniśmy też zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Farba musi być odporna na warunki atmosferyczne, w końcu będzie narażona na deszcz, śnieg i promieniowanie słoneczne. Nie powinna też ani odpryskiwać, ani się ścierać. Metalowe drzwi garażowe często maluje się emaliami chlorokauczukowymi, zaś do drewnianych sięga się po produkty na bazie żywicy czy akrylu. Niektóre z nich należy nakładać metodą proszkową – w tym przypadku należy zasięgnąć pomocy specjalisty, ponieważ wymaga to użycia profesjonalnych narzędzi.

Przed przystąpieniem do aplikacji farby trzeba koniecznie najpierw dokładnie wyszlifować bramę. Powierzchnia musi być idealnie gładka i wyrównana, a ewentualnych śladów korozji należy pozbyć się np. szczotką drucianą. Później niezbędne będzie oczywiście mycie bramy. W tym celu może wystarczyć trochę letniej wody i wilgotna szmatka, jednak jeśli niektóre zabrudzenia będą bardziej uciążliwe, to warto użyć łagodnego detergentu. Po wszystkim należy osuszyć bramę. Gdyby zaszła taka konieczność, można jeszcze raz użyć papieru ściernego, by upewnić się, że powierzchnia jest dobrze zmatowiona i odtłuszczona.

Malowanie najlepiej zacząć od góry. Pamiętajmy, że powinniśmy wybrać słoneczny, ale niezbyt gorący dzień – dzięki temu farba będzie wysychała na tyle szybko, że niemal od razu po ukończeniu pierwszej warstwy będziemy mogli przejść do nakładania drugiej. Warto mieć pod ręką mniejszy pędzelek, którym dojedziemy w trudno dostępne miejsca, oraz wałek, który pozwoli na wygładzenie farby i pozbycie się smug od pędzla.

Odnawianie bramy garażowej – na co zwrócić uwagę?

Jeśli problem z naszymi drzwiami do garażu nie tkwi w wyglądzie, w związku z czym malowanie w niczym nam nie pomoże, to powinniśmy się zastanowić, co zrobić, by nadać im dawny wygląd. Może na powierzchni pojawiły się plamki rdzy? Należy jak najszybciej je oczyścić i pokryć preparatem chroniącym przed korozją. W przypadku bram drewnianych od czasu do czasu przyda się odnowić warstwę impregnatu.

Na przywrócenie sprawności może pomóc wymiana uszczelek. Nie jest ona zbyt kosztowna, a może przynieść pożądane rezultaty. Jeśli natomiast zauważyliśmy, że brama nie utrzymuje ciepła, to warto ochronić ją folią czy matą termoizolującą, dzięki czemu zimno nie będzie przedostawało się do środka.

Całkiem możliwe, że mechanizm drzwi zawiedzie do tego stopnia, że naprawa trwałaby zbyt długo lub wymagałaby wielu przeróbek. Wówczas rzeczywiście lepiej zastanowić się nad wymianą – będzie to też doskonała okazja do kupna nowszego, bardziej funkcjonalnego modelu. Szeroki wybór bram garażowych znajdziemy na https://www.hormann.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read