Strona głównaTransportPasy transportowe – jakie wybrać?

Pasy transportowe – jakie wybrać?

Pasy transportowe mają bardzo ważne zadanie – zabezpieczają przewożone ładunki przed wypadnięciem z pojazdu lub przesuwaniem się. Mocowanie pasami jest niezwykle istotne, ponieważ ich brak może spowodować uszkodzenia transportowanych sprzętów lub groźne w skutkach wypadki drogowe. Co należy wiedzieć o pasach przed ich zakupem?

Kiedy są potrzebne pasy transportowe?

Zawsze, gdy przewożony jest ciężki ładunek, którego przemieszczanie się mogłoby spowodować straty, należy stosować pasy transportowe, takie jak https://magazynuj.pl/grupa/zawiesia-i-pasy-transportowe/pasy-transportowe. Przeciwdziałają one siłą oddziałującym na towar w trakcie jego przewożenia. Dzięki pasom transportowym ładunki są zabezpieczone przed przesuwaniem się, a nawet przed spadnięciem z pojazdu je przewożącego. Przed użyciem pasów należy się upewnić, czy nie są uszkodzone oraz, czy ich długość jest wystarczająca, by skutecznie ochronić ładunek.

Mocowanie można stosować przy różnego rodzaju pojazdach. Mogą to być lżejsze towary na przyczepce, ładunki w samochodzie dostawczym, auta na lawecie, ciężkie palety przewożone przez tiry, a także dużych rozmiarów, kilkutonowe maszyny budowlane i przemysłowe.

Kupując pasy, należy zwrócić uwagę na kilka informacji zamieszczonych na etykiecie. Są to: dopuszczalne obciążenie robocze, udźwig, oznaczenie CE (oznacza, że produkt spełnia wymagania Unii Europejskiej), może pojawić się także informacja o nominalnej sile ręcznej oraz nominalnej sile napięcia.

Parametry pasów transportowych

To, jakie właściwości mają pasy transportowe, zależy od producenta. Przykładowe parametry pasów dobrej jakości to: wytrzymałość na obciążenie do 5 ton, szerokość 50 cm, maksymalne wydłużenie 4%, rączka pasa może występować w wersji standardowej, krótkiej lub przedłużonej. Materiały wykonania to poliester, poliamid lub polipropylen. Tylko pasy poliestrowe są odporne na działanie kwasów. Długość pasów występuje w wielu wariantach. Można zdecydować się na krótkie, 2–5 m, lub długie – nawet 16 m.

Wybór pasów wykonanych z najwyższej klasy materiały gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania przez długi czas. Nie jest to produkt drogi, dlatego nie warto na nim oszczędzać i rezygnować z niego. Ceny zaczynają się od 30 do 40 zł i dochodzą do 50–70 zł, więc nie jest to cena wygórowana.

Produkt bezpieczny do użytku to taki, który jest zgodny z wymaganiami w Unii Europejskiej. Od pasów transportowych zależy bezpieczeństwo ludzi oraz to, czy przewożone towary nie zostaną uszkodzone, dlatego należy wybierać tylko wyroby o najwyższej jakości. Najlepiej takie, które zostały wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 12195-4.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read