Strona głównaLogistykaRegały magazynowe - rodzaje i zastosowanie

Regały magazynowe – rodzaje i zastosowanie

Regały magazynowe są to urządzenia o wielopoziomowej budowie przestrzennej, które przeznaczone są do składowania materiałów, towarów. Przedsiębiorcy wybierając dla siebie odpowiedni typ regału metalowego powinni wiedzieć:

  • jakie materiały będą składować w swoim magazynie (w szczególności chodzi o masę oraz wymiary),
  • jaka będzie technologia składowania (statyczna, czy dynamiczna),
  • jaki będzie sposób obsługi magazynu (ręczny czy za pomocą specjalnych sprzętów),
  • jaka będzie rotacja posiadanych zapasów.

Rodzaje regałów magazynowych

Obecnie możemy wyróżnić następujące regały magazynowe:

  1. Ramowe półkowe,
  2. Ramowe bezpółkowe,
  3. Stałe:
  • Przepływowe,
  • Wspornikowe,
  • Samonośne,
  1. Przejezdne,
  2. Specjalizowane.

Regał magazynowy ramowy półkowy

To typ urządzenia zawierający półki, na których to przechowywane są zapasy w opakowaniach zbiorczych, jednostkowych lub transportowych. Na tych regałach składowane są towary o niewielkich gabarytach. Półki wypełnione są płytą drewnopochodną, siatką lub blaszanym panelem. Magazyny posiadające tego typu regały nie muszą posiadać wózków widłowych, gdyż tego typu urządzenia z reguły obsługiwane są ręcznie. Korzystają z nich w szczególności sklepy oraz warsztaty.

Regał metalowy ramowy bezpółkowy, inaczej zwany paletowy

Urządzenie to składa się z poziomych belek, zwanych trawersami, czyli elementami ramowej konstrukcji. Na takich regałach przechowuje się zapasy umieszczone na paletach. Możemy wyróżnić europalety oraz palety przemysłowe. Ze względu na duże gabaryty, składowanie na tego typu regałach odbywa się za pomocą wózków widłowych lub suwnic.

Regał magazynowy stały

Jak sama nazwa wskazuje, jest on na stale ustawiony na terenie składowania towarów.

Wśród tych regałów można wyodrębnić:

  • regał stały ramowy przepływowy – na tym urządzeniu odbywa się przemieszczania składowanych towarów. Odbywa się to za pomocą specjalnie zamontowanych rolek. Na tych regałach obowiązuje zasada FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło;
  • regał stały wspornikowy – jego szczególną cechą się budowa. Urządzenie to posiada powtarzające się słupy z ramionami wspornikowymi. Na tego typu regałach przechowywane są w szczególności drewno, profile, blachy, itp.;
  • regał samonośny – to taki typ regału najczęściej stanowi konstrukcję nośną dla ścian i/lub dachu magazynu.

Regał przejezdny

Jest to typ regału metalowego, który można przemieszczać w wybrane przez magazynierów miejsce. Jest to możliwe dzięki torowisku specjalnie dla niego przygotowanym (wówczas jest to tak zwany regał torowy) lub wyposażeniu urządzenia w zespoły umożliwiające poruszanie się regału po utwardzonym gładkim podłożu (mowa tutaj o regale podłogowym).

Regał metalowy specjalizowany

Jest to typ urządzenia, który poprzez swą specyficzną konstrukcję przygotowany jest do składowania specjalnych nietypowych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read