Strona głównaLogistykaTransport drobnicowy w Europie

Transport drobnicowy w Europie

Obecnie Polska jest liderem na europejskim rynku transportu drogowego. Udział sektora transportu w krajowym PKB wynosi 6 proc., jednak znaczenie przewozów dla polskiej i europejskiej gospodarki jest dużo większe. Szczególne miejsce w przewozach drogowych zajmuje transport drobnicowy. Czym się charakteryzuje? Dlaczego ten rodzaj transportu cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorstw?

Na czym polega transport drobnicowy?

Najprościej mówiąc, transport drobnicowy (LCL) polega na przewozie ładunków o niewielkich rozmiarach, małej masie oraz zróżnicowanych kształtach. W przeciwieństwie do transportu całopojazdowego, przesyłki nie będą w stanie zapełnić całego pojazdu lub kontenera, dlatego w punktach przeładunkowych łączy się je w jeden transport. Wówczas mamy do czynienia z rozproszeniem nadawców i odbiorców poszczególnych przesyłek. Transport drobnicowy można podzielić na dwa typy, czyli ładunki drobnicowe z opakowaniem (np. w kartonach, skrzyniach, workach czy beczkach) oraz towary bez opakowań, przewożone na paletach lub luzem. Do cech charakterystycznych ładunków drobnicowych można zaliczyć konsolidację przesyłek, różnorodność opakowań oraz stosunkowo małą jednostkę pojedynczej przesyłki. 

Ograniczenia w transporcie drobnicowym

Transport drobnicowy podlega różnym wykluczeniom. Przede wszystkim nie mogą być przewożone przesyłki wymagające specjalnych warunków, czyli produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia, wyroby farmaceutyczne, towary niebezpieczne, zwierzęta czy żywe rośliny. Ma to szczególne znaczenie w transporcie europejskim, kiedy pojazd musi pokonać setki lub tysiące kilometrów. W przewozach międzynarodowych kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa transportowanym ładunkom. 

Dodatkowe informacje odnośnie transportu drobnicowego można znaleźć pod adresem: https://maripol.pl/co-to-jest-transport-drobnicowy/

Dlaczego warto zdecydować się na transport drobnicowy?

Podstawową zaletą transportu drobnicowego jest jego cena. Ten typ przewozu polecany jest przedsiębiorstwom, które chcą zaoszczędzić na kosztach transportu międzynarodowego. Ponadto transport drobnicowy charakteryzuje się stosunkowo dużą płynnością w wyborze terminu dostawy. Korzystając z tego rodzaju przewozu nie ma również konieczności magazynowania ewentualnych nadwyżek towarowych. 

Przewozy drobnicowe ze sprawdzoną firmą przewozową

Należy pamiętać, że transport przesyłek drobnicowych jest bardziej skomplikowany niż w przypadku ładunków całopojazdowych. Przede wszystkim transport drobnicowy wymaga przeładowywania, co zajmuje dużo czasu, szczególnie w przewozach międzynarodowych. Z tego względu warto podjąć współpracę ze sprawdzoną i rzetelną firmą transportową, która posiada duże doświadczenie w przewozach ładunków drobnicowych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przesyłki bezpiecznie dotrą do adresata. Jedną z firm, która specjalizuje się w usługach spedycyjnych i transportowych jest Maripol. Zakres usług obejmuje różne rodzaje transportu, w tym przewozy drobnicowe na terenie krajów Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read