Strona głównaPoradyTransport i jego rodzaje

Transport i jego rodzaje

Czym właściwie jest transport?

Transport w pojęciu ekonomicznym rozumiany jest jako wykonywanie zleceń przewozowych w formie odpłatnej. Wynikiem świadczonej usługi jest przewóz ludzi lub towarów, a także świadczenie usług pomocniczych, ściśle powiązanych z transportem. Transport, jak również odłamy transportu, w tym usługi są jedną z bardzo istotnych gałęzi gospodarki krajowej. Transport wzmacnia wartość ekonomiczną i gospodarczą państwa.

Transport tworzy dochód narodowy poprzez realizację krajowego obrotu towarami, reguluje dynamikę produkcji podmiotów gospodarczych oraz kształtuje ład przestrzenny w gospodarce.

Każda działalność gospodarcza rozpoczyna się od transportu, dzieje się tak wskutek konieczności dowiezienia towarów, surowców i usługi. Dowóz materiałów generuje skutki uboczne, poprzez przetworzenie materiałów wytwarzane są odpady, które także muszą być transportowane.

Polski transport jest na tyle rozwinięty, że poza transportem krajowym świadczone są także usługi międzynarodowe, np. tranzyt.

Transport międzynarodowy

Transport międzynarodowy można rozumieć przez pojęcie nadania towaru na terenie naszego kraju, a miejsce odbioru przesyłki znajduje się poza granicami wspólnoty. Transport międzynarodowy to także przewóz towarów z innych krajów poza obszarem Unii Europejskiej do Polski. Transport międzynarodowy można rozumieć także jako przewóz towarów poza granicami wspólnoty, z tym że droga może także przebiegać przez Polskę, np. z Białorusi do Serbii.

Transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy odnosi się tylko do transportu towarów, które przekraczają wielkością, a także masą dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach.

Transport ponadgabarytowy rozumiemy wtedy, kiedy wysokość ładunku przekracza 4 metry, długość przekracza 16,5 metra, a szerokość jest większa niż 2,5 metra. Transport ponadgabarytowy odnosi się także do wagi. Zaliczamy do tej grupy transportowej ładunki przekraczające 42 tony ciężaru całkowitego. Z roku na rok w Polsce przybywa firm wyspecjalizowanych w przewozie towarów ponadgabarytowych.

Transport specjalistyczny

Transport specjalistyczny inaczej nazywany ponadgabarytowym to transport ze ściśle ustaloną trasą. Ustalenie trasy przewiduje przeszkody na drogach, które mogą uniemożliwić przejazd z gabarytem. Do przewozu specjalistycznego polskie firmy muszą posiadać zezwolenie specjalne, które umożliwia eskortę policji, pilotaż, a także demontaż sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenia publicznego.

Transport chłodniczy

Transport chłodniczy to jeden ze specjalistycznych transportów, w których wykorzystywany jest specjalny typ pojazdów typu chłodnia. Transport z chłodnią wykorzystywany jest przez przemysł farmaceutyczny oraz do przewozu produktów spożywczych. Chłodnie w transporcie mają za zadanie utrzymać wymaganą temperaturę, aby produkty nie straciły na wartości. Transport chłodniczy zaopatruje konsumentów w produkty o nawet krótkiej przydatności. Najważniejsze, że z zachowaniem wysokiej jakości dostarcza konsumentom produkty na całym świecie.

Transport ADR

Transport ADR charakteryzuje się produktami toksycznymi i bardzo niebezpiecznymi. Produkty głównie mają postać ciekłą, sypką, a nawet mają żrące właściwości. Można do tej grupy produktów zaliczyć: gazy, odpady niebezpieczne, szczególnie te promieniotwórcze czy nawet paliwa. Transport tradycyjny nie dopuszcza możliwości przewożenia ładunków niebezpiecznych. Tę kategorię transportu definiuje umowa europejska, która wyraźnie wskazuje, że tego typu produkty mogą być transportowane na podstawie prawa transportowego ADR.

Transport samochodowy

Transport samochodowy ma na celu transportowanie towarów lub osób z użyciem samochodu. Szczególną zaletą tego transportu jest fakt, że osoby lub towary mogą być dowiezione bezpośrednio na miejsce przeznaczenia. Samochody osobowe mają mniejszą pojemność ładunkową, co zwiększa znaczenie kosztu transportu, szczególnie w Polsce energochłonność pojazdów osobowych jest odczuwalna ze względu na wysokie ceny paliw oraz kosztów amortyzacji pojazdu. Ponadto transport samochodowy ma także szkodliwy wpływ na środowisko. Jednak rozrastająca się sieć dróg ułatwia transport samochodowy.

Transport drogowy

Transport drogowy charakteryzuje się przewozem towarów i ludzi, a wyznaczone są do tego celu specjalne drogi. Do przewozu towarów wykorzystuje się naczepy, plandeki, chłodnie, cysterny, oraz specjalne zestawy do transportowania ładunków i towarów. Do przewozu osób wykorzystywany jest pasażerski transport drogowy, czyli autokary i samochody osobowe.

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu. Wykorzystanie transportu lotniczego łączy się także z zaangażowaniem wysoko wyszkolonej kadry nawigacyjnej, lokomocyjnej i obsługi naziemnej, co niewątpliwie generuje większe koszty w transporcie. Transport lotniczy niewątpliwie na długich trasach zapewnia szybkość komunikacyjną. Statystycznie transport lotniczy jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, w porównaniu, chociażby z transportem samochodowym. Światową potęgą transportową w kategorii lotniczej są Stany Zjednoczone. Transport lotniczy ma ogromne znaczenie w komunikacji międzykontynentalnej, szczególnie w komunikacji transatlantyckiej. Połączenia transatlantyckie łączą Europę z Ameryką, z Japonią, a także z krajami bliskiego wschodu tj. Indiami, Wietnamem i Australią. Transport lotniczy pozwala przewieźć w dowolne miejsce na kuli ziemskiej towary czy pasażerów. Samoloty mogą zabrać jednorazowo nawet 120 ton towaru. Fracht lotniczy rozlicza się głównie poprzez przelicznik objętości towaru oraz jego masy. Transport lotniczy Cargo charakteryzuje się dostarczeniem towarów między lotniskami lub tez w przypadku firm kurierskich od drzwi do drzwi.

Transport morski

Transport morski inaczej zwany transportem wodnym, zdecydowanie najbardziej ekonomiczny pod względem transportu międzykontynentalnego. Relatywnie do ceny wydłuża się także czas transportu, ponadto z portu towary trzeba transportować drogą lądową lub powietrzną do ostatecznych odbiorców. Transport morski odbywa się w trzech płaszczyznach: transport towarów droga morską, kontenerowy transport morski oraz pasażerski transport morski. W Polsce także wykorzystuje się transport morski ze względu na położenie kraju, a także liczne porty przy brzegu Morza Bałtyckiego. Fracht morski wykorzystuje do transportu ładunków różne rodzaje statków. W zależności od ładunku możemy wyróżnić: kontenerowce, masowce, drobnicowce oraz zbiornikowce. Dzięki różnorodności statków można przewozić ekonomicznie duże ilości towarów. Fracht morski umożliwia przewożenie dowolnych ładunków, w różnych stanach skupienia, a także o dowolnej masie czy rozmiarze. Fracht morski umożliwia także przewożenie towarów niebezpiecznych dzięki IMO Class. Transport morski między Chinami a Polską najczęściej wykorzystuje kontenery, ze względu na szybki przeładunek towarów na ciężarówki z użyciem kontenera.

Transport kolejowy

Transport kolejowy jest transportem lądowym, który w ekonomiczny sposób pozwala przewozić duże ilości towarów, surowców czy pasażerów. Pojazdy transportowe poruszają się po wyznaczonych trasach, wykorzystując do tego tor i trakcję kolejową, stąd konieczność przeładunku w niektórych przypadkach towarów na kolejne środki transportu. Transport pasażerski odbywa się głównie między miastami, liczne połączenia kolejowe pozwalają na komunikację międzynarodową. Krótsze połączenia zapewniają komunikację regionalną, a także podmiejską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read