Strona głównaPoradyWilgoć w samochodzie? Najciekawsze rozwiązania!

Wilgoć w samochodzie? Najciekawsze rozwiązania!

Jesień i zima to czas, kiedy wilgoć w aucie potrafi naprawdę uprzykrzyć życie kierowcom. Zaczyna się od zaparowanych szyb, które ograniczają widoczność i sprawiają, że zamiast pędzić do pracy, stoisz na parkingu. Później dochodzi nieprzyjemny zapach i korozja metalowych części. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, żeby wahania temperatury czy śnieg wnoszony na butach do samochodu nie zamieniały się w parę wodną.

Skąd bierze się wilgoć w aucie?

Dlaczego wilgoć w aucie pojawia się przede wszystkim wtedy, kiedy temperatura za oknem zaczyna spadać? Powodem jest to, że chłodne powietrze magazynuje o wiele mniej pary wodnej niż ciepłe. W efekcie ta ostatnia osadza się na szybach. A skąd bierze się wilgoć w aucie? Przyczyn jest wiele. Najczęstszym powodem jest woda wnoszona na obuwiu, przeciekające uszczelki, a nawet powietrze wydychane przez pasażerów. Para wodna znika dopóki jest ciepło i działa klimatyzacja. W czasie chłodnych dni kondensuje się natomiast na szybach i ścianach.

Żel krzemionkowy – pogromca pary wodnej w samochodzie

Z wilgocią w samochodzie można sobie jednak skutecznie poradzić. Z pomocą przychodzi silikażel. To niewielkie granulki umieszczone w specjalnych workach. Cechują się wysokim współczynnikiem higroskopijności, więc świetnie pochłaniają wilgoć zgromadzoną w kabinie auta. Są bezpieczne dla osób przebywających w samochodzie. Granulki to nic innego jak żel krzemionkowy, który występuje w przyrodzie. Nie wywołuje alergii i podrażnień, nie jest też trujący. Do samochodu najlepiej wybierać silikażel, który można regenerować w kuchence mikrofalowej lub piekarniku. Dlaczego? Ponieważ poziom wilgoci w aucie może być naprawdę wysoki, co z kolei wiąże się z koniecznością częstej wymiany silikażelu.

Prawidłowe nawyki zapobiegające wilgoci w aucie

Walka z parą wodną w samochodzie to także odpowiednie nawyki kierowcy. Co należy zrobić, aby zapobiegać wilgoci w aucie? Przede wszystkim zadbać o to, aby otwory wentylacyjne na podszybiu były drożne. Innymi słowy, trzeba je regularnie oczyszczać z liści oraz ze śniegu. Podczas deszczowych i śnieżnych dni w samochodzie niezbędne są gumowe wycieraczki, które warto regularnie osuszać. Usuwając parę wodną z szyby za pomocą ściereczki czy ręcznika, nie można pozostawiać ich następnie w aucie – to jedynie pogłębia problem.

Wilgoć w samochodzie może prowadzić do szeregu konsekwencji, począwszy od utrudnień widoczności podczas jazdy, na uszkodzeniu podzespołów na desce rozdzielczej kończąc. Stanowi też zagrożenie dla zdrowia, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni. Decydując się na pochłaniacz wilgoci w postaci żelu krzemionkowego, możesz rozwiązać problem nadmiaru pary wodnej szybko, skutecznie i na długi czas. Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem https://www.pochlaniacz-wilgoci.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read