Co znajdziesz w artykule?
Niemal wszyscy szanujący się światowi producenci towarów korzystają z usług magazynowania. Jest to dla nich opłacalne nie tylko ze względu na brak konieczności posiadania w swoim dorobku ogromnych działek z postawionymi na nich halami magazynowymi, ale również opłaca się to logistycznie.
Większości osób po usłyszeniu słowa magazyn, na myśl przychodzi wielka hala z towarami na półkach. Po części to skojarzenie jest dobre, jednak pamiętajmy, że aby ten towar się tam pojawił, musi zostać wykonanych wiele czynności będących niezbędnymi w przechowywaniu produktów. Odpowiedzi na to, kto zajmuje się kontrolą przychodzących towarów bądź kto stawia je na półki, a także jakie są rodzaje przechowywania asortymentu, znajdują się poniżej.
Sposoby przechowywania towarów na magazynie
W zależności od rodzaju towaru istnieje wiele miejsc, w których się je przechowuje. Głównym podziałem może być zadaszenie. Istnieją zarówno magazyny na otwartej przestrzeni, jak i te pod halami. Wiadomo, że asortyment taki jak pustaki czy innego rodzaju materiały budowlane powędruje na zewnątrz, gdyż nawet pod wpływem złych warunków atmosferycznych nic mu się nie stanie. Towary będące narażonymi na oddziaływanie czynników zewnętrznych trafiają jednak pod dach.
Asortyment pod zadaszeniem również może być umieszczany na wiele sposobów. Czasami kładzie się go na półkach, a innym razem na sobie, jeden po drugim. Skupmy się jednak na sposobach umieszczania na magazynowych półkach. Otóż, regały dzielimy głównie na te o głębokości jednej palety bądź dwóch palet. Ciekawym rozwiązaniem są również regały przepływowe, które umieszczone są na rolkach, co umożliwia ich lepsze ściąganie.
Kto operuje całym procesem odbioru towaru?
W celu przyjęcia towaru na magazyn bądź jego wysyłki do klientów, potrzebna jest spora liczba wyspecjalizowanych osób. Pamiętajmy, że na poszczególne usługi magazynowe jest wyznaczona konkretna liczba pracowników zarówno fizycznych, jak i tych biurowych. Oczywiście główną rolę pełnią magazynierzy. To oni ściągają towar z paki samochodu dostawczego i za pomocą wózków widłowych umieszczają na regałach.
Aby jednak cały ten proces mógł w ogóle zaistnieć, potrzebna jest pełna kontrola i wpisanie towaru w system. Tą czynnością zajmują się już wyłącznie logistycy magazynowi. Na ich głowie jest umieszczenie dokładnej ilości przybyłego asortymentu w bazę danych i wskazanie odpowiedniego miejsca na regałach.
Dodatkowe usługi, jakie oferuje nam magazyn
Wiadomo, że w celu przyciągnięcia swoją ofertą większej liczby klientów, firmy magazynowe wprowadzają swoje dodatkowe usługi. Najpopularniejszymi z nich są konsolidacja towarów na paletach, etykietowanie czy przepakowywanie do innych opakowań.
Co ciekawsze, niektóre firmy oferują swoim klientom wysyłkę do odbiorcy, a następnie złożenie u niego całego produktu (oczywiście jeżeli jest w częściach). Często spotykanym zjawiskiem jest również tzw. Cross-docking. Polega on głównie na przetwarzaniu obszerniejszych partii towarów na te mniejsze, dostosowane do potrzeb klienta.