Strona głównaMotoryzacjaPrzewoźnik drogowy – jak uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych?

Przewoźnik drogowy – jak uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych?

Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych lub spedycyjnych powinni wiedzieć, że chcąc być przewoźnikiem drogowym, należy posiadać odpowiedni certyfikat. Chodzi oczywiście o certyfikat kompetencji zawodowych.

Przewoźnik drogowy – definicja

Certyfikat kompetencji zawodowych to rodzaj dokumentu potwierdzającego posiadanie wiedzy oraz umiejętności w zakresie usług transportowych oraz spedycyjnych. Jest on niezbędny, aby przedsiębiorca mógł prowadzić działalność gospodarczą jako przewoźnik drogowy. Posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych uprawnia przedsiębiorcę do ubiegania się o uzyskanie licencji na prowadzenie firmy w branży przewozowej

Każdy przedsiębiorca z branży przewozowej zastawia się zapewne, czy taki certyfikat kompetencji zawodowych powinien posiadać każdy jego pracownik? Otóż okazuje się, że nie. Głównie obowiązek posiadania certyfikatu należy do przewoźnika drogowego, czyli osoby zarządzającej daną firmą. Są także wyjątki. Taki certyfikat powinny także posiadać osoby, które będą decyzyjne w przedsiębiorstwie, tzn. będą zawierać umowy dotyczące przewozów, rekrutować nowych pracowników lub zakupywać środki trwałe.

Czy przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z posiadania certyfikatu? Tak, zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym, można z takiego zwolnienia skorzystać. Przepisów ustawy nie stosuje się w przypadku, gdy:

  • pojazd przeznaczony jest do przewodu nie więcej niż 9 osób razem z kierowcą – mowa tutaj o niezarobkowym przewozie;
  • pojazd w transporcie drogowym rzeczy jest o masie nieprzekraczającej 3,5 tony;
  • dokonuje się przewozu drogowego zespołów ratownictwa medycznego lub wykonuje się usługi transportu sanitarnego.

Jak zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych – zezwolenie?

Zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych jest niezbędne do wykonywania działalności w zakresie usług transportowych oraz spedycyjnych.

Jak zdobyć taki certyfikat? Przedsiębiorstwo starające się o uzyskanie certyfikatu powinno spełnić następujące wymagania:

  • nie powinno posiadać wyroków sądowych za przestępstwa;
  • powinno posiadać dobrą sytuację finansową;
  • powinno pokazać posiadany kapitał oraz rezerwy;
  • powinno mieć zabezpieczenie na posiadane (oczywiście zarejestrowane na firmę) samochody:

pierwszy pojazd – minimum 9 000 Euro,

każdy kolejny pojazd – 5 000 Euro.

Spełnienie powyższych warunków uprawnia przewoźnika drogowego do zdania egzaminu państwowego w celu uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych.

Warto przed podejściem do egzaminu na uzyskanie certyfikatu kompetencji udać się na organizowane w tym zakresie szkolenie. Jest one przydatne szczególnie dla osób, które nie posiadają doświadczenia w pracy w transporcie.

Gdzie zrobić certyfikat kompetencji zawodowych?

Chcąc zyskać certyfikat kompetencji zawodowych, należy złożyć wniosek do Instytutu Transportu Samochodowego o wydanie certyfikatu. Wówczas pozostaje wnioskodawcom oczekiwać na termin, zakres oraz miejsce egzaminu.

Jak wygląda egzamin na uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych?

Egzamin odbywa się w formie pisemnej i jest podzielony na dwie części: teoretyczną (64 pytania wielokrotnego wyboru) i problemową (w tej części do rozwiązania są praktyczne przykłady). Wymagana jest wiedza z zakresu nie tylko transportu drogowego, ale także prawa i zarządzania przedsiębiorstwem. Warto zapoznać się z takimi dokumentami jaki Kodeks Cywilny, Kodeks Pracy, Kodeks Spółek Handlowych, z Ustawą o rachunkowości oraz z Ustawą o czasie pracy kierowców.

Certyfikat kompetencji zawodowych uzyskuje się po pozytywnym zdaniu egzamin w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie. Warunkiem na zdanie egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60% ogólnej możliwej do uzyskania liczby punktów. Certyfikat kompetencji zawodowych można otrzymać po minięciu 28 dni od terminu egzaminu.

Ile kosztuje zrobienie certyfikatu zawodowego?

Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych jest odpłatne. Należy wnieść opłatę do Instytutu Transportu Samochodowego w wysokości:

  • 500 zł – za przystąpienie do egzaminu,
  • 300 zł – za wydanie certyfikatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read