Strona głównaTransportCzym zajmuje się współczesna firma transportowa?

Czym zajmuje się współczesna firma transportowa?

Zarządzanie firmą transportową to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Wiąże się t nie tylko ze znajomością organizacji procesów transportowych, ale również obowiązujących przepisów.

Branża ta od lat zmienia się bardzo dynamicznie, a w obliczu COVID-19 zachodzące w niej zmiany nabrały jeszcze większego tempa. Jak więc powinna wyglądać nowoczesna firma transportowa? 

Firma transportowa dawniej

Pierwsze w historii ślady zakładania firm transportowych datowane są w Polsce już na XV wiek. Jednak początki współczesnej nam branży transportowej przypadają na wczesne lata 90. ubiegłego wieku. 

Wtedy właśnie zaczęły powstawać firmy transportowe, które po dziś dzień funkcjonują. Przełomowym momentem dla firm transportowych stały się początki nowego millenium, a zwłaszcza moment wejścia Polski do UE. Zniesienie granic oraz integracja z resztą Europy sprawiły, że branża ta zmieniła się nie do poznania. 

Nie obyło się również bez uregulowania przepisów przewozowych i celnych. Rozpoczęła się nowa era, a wraz z nią outsourcing usług transportowych, czyli przewozów zlecanych zewnętrznym firmom.

Spedytor, przewoźnik, logistyk

Te trzy nazwy od lat kojarzone są z branżą przewozową. Pytanie tylko kto i za co odpowiada. 

Spedytor jest pracownikiem, który zajmuje się organizacją przewozu towarów oraz czynnościami, które są związane np. z przeładunkiem, składowanie, pakowaniem itp. 

Jest to więc pośrednik, który przekazuje lub odbiera towar z rąk przewoźnika. Ten z kolei jest podmiotem, który reprezentuje przedsiębiorstwo, dla którego dokonuje transportu towarów. 

Ważnym elementem jest również logistyk. Odpowiada on za zaplanowanie łańcucha dostawy. Mowa tu m.in. o trasie, godzinach pracy kierowcy oraz optymalizacji kosztów transportu. Wymaga to umiejętności z zakresu zarządzania, marketingu czy ekonomii.

Park pojazdów transportowych

Miejsce przeznaczone do składowania floty pojazdów musi być dostosowane nie tylko do potrzeb samochodów, ale i typów ładunków. Niektóre z artykułów, np. spożywczych mogą wymagać przechowywania w specjalnych warunkach. 

Park pojazdów musi spełniać również wszelkie wymogi budowlane. Oznacza to, że szerokość miejsca parkingowego nie może być mniejsza niż określone w przepisach 3,5 m. Tym samym minimalna długość pojedynczego slotu musi wynosić przynajmniej 8 m.

Należy również wiedzieć, że stanowiska postojowe ciężarówek z przyczepami muszą mieć charakter przelotowy. W przeciwnym wypadku właściciel parku może ponieść karę.

Transport w kraju i międzynarodowy

Transport krajowy odbywa się zarówno za pomocą samochodów, koleją, jak i dróg rzecznych. Znacznie rzadziej ma to miejsce drogą lotniczą – tak jak w przypadku transportu międzynarodowego. 

Przewozy krajowe najczęściej dotyczą artykułów spożywczych, samochodów oraz materiałów budowlanych. Te ostatnie są również głównym przedmiotem transportu międzynarodowego. Dotyczy on również eksportu mebli, drewna oraz makulatury. 

Z badań Eurostatu przeprowadzonych w 2018 r. wynika, że polskie firmy zdominowały transport na terenie UE. Przejęły one bowiem aż 23% całego transportu drogowego na obszarze UE. Dla porównania — tego samego roku przewozy krajowe wynosiły zaledwie 36% wszystkich usług transportowych.

Stała lokalizacja ładunków

Systemy monitorowania są niezwykle pomocne w zarządzaniu przewozami materiałów niebezpiecznych i wartościowych. Dzięki nim przewoźnik zyskuje większą kontrolę nad ładunkiem. 

Niezwykle pomocna okazuje się w tym m.in. technologia GPS, która przydaje się zwłaszcza tam, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna jest słabiej rozwinięta. Pomocne są również aplikacje typu Idea Nawigator. Usługa ta pozwala na stałe monitorowanie położenia frachtunku w oparciu o technologię LBS oraz SMS. 

Przydatne może okazać się również komunikator firmy Merengo, który informuje w czasie rzeczywistym m.in. o włamaniu do pojazdu lub jego uruchomieniu.

Nowoczesna firma transportowa

Współczesne firmy transportowe, jak na przykład M&Spedition – której wachlarz usług znaleźć można tutaj https://www.mw-spedition.com/firma-transportowa/, nie tylko muszą iść z duchem czasu, ale również i spełniać pewne standardy, które w tej branży są konieczne. 

Mowa tu m.in. o terminowości dostaw i rzetelność, które wpływają na jakość świadczonych przez firmę usług. Wiąże się to również ze stosowaniem nowoczesnych systemów telematycznych, które skutecznie optymalizują łańcuch dostaw. Fundamentem funkcjonowania takiej firmy jest także posiadanie w pełni wykwalifikowanej kadry pracowników. 

Z punktu widzenia klienta ważne jest natomiast, by taka firma oferowała usługi adekwatne to ceny przewozu. W ostatnim czasie duży nacisk kładzie się także na ekologię i to, by transport nie wpływał na degradację środowiska. 

Jak widać więc, przed właścicielami firm transportowych stoi wiele zadań, które nierzadko stanowią duże wyzwanie. Korzystając z dostępu do nowoczesnych narzędzi, inwestując w rozwój firmy oraz jej pracowników – zarządzanie flotą nie powinno przysparzać wielu problemów. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wiedza i dobra organizacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read