Strona głównaSpedycjaNa czym polegają usługi spedycyjne i dlaczego to nie to samo, co...

Na czym polegają usługi spedycyjne i dlaczego to nie to samo, co transport?

Spedycja i transport to często mylone pojęcia, choć oznaczają coś innego. Spedycją nazywamy szereg działań, które zmierzają do zorganizowania transportu towarów. Transport jest już procesem przemieszczania ładunku z punktu A do punktu B. Czym jest więc spedycja i na czym skupiają się usługi organizowane w jej zakresie?

Spedycja – co to takiego?

Spedycją nazywamy proces organizowanie transportu ładunków. Pod tym pojęciem kryje się szereg czynności, które trzeba wykonać jeszcze przed samym przewozem. Spedycja jest więc dziedziną interdyscyplinarną, która obejmuje kilka zagadnień.

Na usługi spedycyjne składa się kilka kluczowych działań:

  • przyjmowanie zleceń od kontrahentów,
  • doradztwo w zakresie spedycyjnym,
  • zawieranie umów z klientami i przygotowanie odpowiednich dokumentów niezbędnych do transportu towarów (takich jak listy przewozowe),
  • organizacja najodpowiedniejszych środków transportu,
  • kontakt z przewoźnikami,
  • w razie potrzeby – organizowanie niezbędnej przestrzeni magazynowej,
  • czynności związane z ubezpieczeniem, przyjmowaniem i nadawaniem przekazywanych przesyłek,
  • kontrola przesyłek,
  • przygotowanie towarów do odprawy celnej,
  • załadowywanie i rozładowywanie przesyłek,
  • finalizowanie transportu.

Usługi spedycyjne to więc nie tylko przewóz towarów z jednego punktu do drugiego, ale organizacja całego procesu – z uwzględnieniem rozmów z kontrahentami, tworzeniem dokumentacji, umów i kontroli przewozów.

Za co jest odpowiedzialny spedytor?

Spedytor zajmuje się prowadzeniem od początku do końca danego przewozu towarów – organizuje go i przeprowadza przez wszystkie etapy. To osoba, która musi cechować się wiedzą dotyczącą transportu krajowego i międzynarodowego. Spedytor musi być także zorientowany w zmieniających się w tej dziedzinie przepisach. Zajmuje się on nie tylko samym zagadnieniem transportowym, ale musi być także obeznany w międzynarodowym prawie drogowym, a ponadto posiadać wiedzę z zakresu ubezpieczeniowego i celnego. Do jego zadań należy sporządzanie dokumentacji i umów oraz pośredniczenie między klientem a firmą spedycyjną.

Ponadto spedytor jest odpowiedzialny za terminowe i prawidłowe wykonanie usługi. Nie ma przeciwwskazań co do tego, aby spedytor był jednocześnie przewoźnikiem. Osoba, która chce zostać spedytorem, musi cechować się rzetelnością, umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktów, bezstresowego rozwiązywania problemów oraz pracą pod presją czasu.

Spedycja a transport – jaka jest różnica?

Spedycja i transport to dziedziny, które ze sobą współpracują, ale nie oznaczają tego samego. Usługi spedycyjne polegają na planowaniu, organizowaniu, doradzaniu, przygotowaniu przesyłki i jej rozładowaniu. Natomiast transport (drogowy, lotniczy, kolejowy czy morski) skupiony jest tylko na pokonaniu danego odcinka drogi z punktu A do B w celu dostarczenia towarów. Transport wchodzi w skład działań spedycyjnych, ale nie jest równoznacznym pojęciem. Ta różnica powinna być znacząca dla osób, którym zależy nie tylko na samym transporcie towarów, ale kompleksowej organizacji całego przedsięwzięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read