Strona głównaPoradyJak optymalizować trasę przejazdów w firmie transportowej?

Jak optymalizować trasę przejazdów w firmie transportowej?

Nawet niewielkie zmiany w trasach przejazdów mogą przełożyć się na dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Jak planować najlepsze trasy w transporcie?

Wybór odpowiednich tras przejazdu dla floty firmowej jest jednym z wyzwań, które stoi przed firmami działającymi w branży transportowej i spedycyjnej. Celem jest optymalizacja tras przejazdu, czyli planowanie ich w taki sposób, aby dojazd do celu odbywał się możliwie jak najlepszą trasą dla danych warunków.

Jak odbywa się optymalizacja tras przejazdu? W jaki sposób wspomaga się obecnie planowanie tras w transporcie? Komu zlecić opracowanie najlepszych rozwiązań w tym właśnie zakresie? Sprawdź teraz!

Czym dokładnie jest optymalizacja tras przejazdu?

Ładunek można dowieźć do celu wieloma drogami. Kluczem do efektywnego transportu jest wybór tych najlepszych. To właśnie optymalizacja tras przejazdu, która jest nadrzędnym celem każdej firmy zajmującej się transportem i spedycją.

Poprzez optymalizację tras firma może osiągnąć szereg korzyści, które pozwolą jej na uzyskanie jeszcze lepszych efektów działalności.

Korzyści wynikające z optymalizacji tras przejazdu:

 • zmniejszenie kosztów związanych z działalnością transportową
 • zaoszczędzenie czasu dostaw oraz punktualny dojazd na miejsce
 • lepsze zarządzanie flotą pojazdów w firmie
 • skuteczniejsze realizowanie celów strategicznych przedsiębiorstwa
 • wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania firmy teraz i w przyszłości
 • łatwiejsza kontrola realizacji zleceń
 • wyeliminowanie nadużyć ze strony pracowników, na przykład przez wykorzystanie pojazdów do celów prywatnych

Warto przy tym wskazać, że optymalizacja tras przejazdu może przynieść bardzo dobre rezultaty nie tylko w firmach skupionych na spedycji i transporcie, ale również w wielu innych, w których pracownicy otrzymują do dyspozycji własne pojazdy. Przykładowo, optymalizacja tras przejazdu rekomendowana jest także dla serwisantów, przedstawicieli handlowych czy ankieterów dojeżdżających do klientów.

Jak planować trasę, aby była optymalna?

Przygotowanie optymalnej trasy przejazdu dla floty firmowej kiedyś odbywało się ręcznie, na bazie map oraz własnych danych dotyczących tras przejazdu.

Przy optymalizacji tras pojazdów pod uwagę bierze się następujące czynniki:

 • możliwości transportowe danej firmy
 • ilość ładunków i jego gabaryty
 • czas pracy kierowców
 • czas załadunku i rozładunku
 • preferowane godziny odbioru i dostawy towarów
 • harmonogram zleceń
 • ograniczenia dotyczące przepisów
 • koszty związane z transportem

Teraz jednak ręczne wyznaczanie tras nie jest już konieczne – optymalizacja tras przejazdu możliwa jest także za pomocą specjalnych programów komputerowych.

Oprogramowanie komputerowe, którego głównym zadaniem jest optymalizacja tras przejazdu, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Co może zaoferować ono swoim użytkownikom?

Oprogramowanie do optymalizacji trasy przejazdów

Współczesne oprogramowanie przeznaczone do optymalizacji trasy przejazdów w firmach potrafi zaoferować dostęp do pełnej gamy funkcji.

Oprogramowanie to działanie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na urządzeniach mobilnych, w które wyposażani są pracownicy – w rezultacie mogą oni otrzymywać bieżące zalecenia dotyczące zmiany trasy, gdy pojawi się taka konieczność.

Optymalizacja przejazdów w transporcie wraz z SOTiPM

Szukasz oprogramowania, z którym możliwa będzie efektywna optymalizacja tras przejazdu? Wybierz System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych dostarczany przez firmę ITCenter.

System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych to nowoczesne oprogramowanie na komputery i urządzenia mobilne, które pozwala swoim użytkownikom na uzyskanie dostępu do szeregu funkcji związanych z transportem.

SOTiPM to nie tylko optymalizacja tras przejazdu, ale także łatwiejsze zarządzanie firmą transportową, prostsze rozliczenia, efektywniejsza obsługa klienta, nowoczesne rozwiązania w dziedzinie BI, a także możliwość geolokalizacji pracowników z wykorzystaniem systemu GPS.

Więcej informacji związanych z funkcją optymalizacji tras przejazdu można uzyskać pod adresem: https://sotipm.pl/optymalizacja-tras-przejazdu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read